25.10.2019 - Sağlık Portalı

Sarımsak Yağı, Faydaları, Zararları

Download WordPress Themes and plugins.
Free Download Nulled WordPress Themes and plugins.

SArmısak  yağı faydaları ile bilinir ve yüzyıllardır birçok ülkede kullanılır. Hatta bu şifalı sebze hakkında birçok şehir efsanesi de vardır. Bir efsaneye göre bu şifalı bitki vampirleri kovucu olarak kullanılır. Bazı insanlar vampirlerle ilgili çok araştırmalar yaparlar. Hatta günümüzde vampirlerle ilgili vampir günlükleri gibi ve daha birçok farklı isimde filmler yapılmaktadır. İşte çok eski zamanlardan beri bir inanca göre bu bitki vampir kovucu olarak kullanılmaktadır. Tabii bu sadece bir efsanedir.
Taze olarak yemeklerde kullanılabildiği gibi salatalarda ve cacık gibi çok çeşitli yiyeceklerin de yapımında kullanılır. Ayrıca bu şifalı bitkinin baş kısmı yenilerek tüketilmesinin yanında baharat olarak da kullanılabilir. Pırasa ve soğan ile aynı familyanın sebzeleridir. Adı soğan ile birlikte ise sıkça anılır. Yağı ise ham olarak yada işlenmiş şekillere kullanılabilir.

Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsak Yağının Faydaları A1, B2, B6 ve C vitaminleri içerir. Ayrıca amino asitler, selenyum, demir, iyot, silisyum ve daha birçok mineral bulundurur. Eğer nefesinizin kokacağından endişe ediyorsanız artık sarımsak yağı kapsülleri de hizmetinizdedir. Bu kapsüller sayesinde hem bu şifalı yağın faydalarından yararlanacak hemde kokusuz bir nefes sahibi olacaksınız. Bu şifalı yağ solunum yolu enfeksiyonlarına karşı fayda sağlar. Bağırsaklarda solucan oluşması gibi bağırsak problemlerini önler ve çözüm sağlar. Özellikle çok eski zamanlarda savaş sırasında oluşan yaraların enfeksiyon kapmaması için yine bu şifalı sebzenin yağı kullanılırdı. Kolesterolü düzenlemesi de bu şifalı yağın faydaları arasındadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp dostudur, kalbi korur. Kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Diyet yapanlar, bir türlü kilo veremeyenlerin adresi de yine bu şifalı bitkinin yağıdır. Bu yağ sayesinde kolaylıkla kilo verebilir ve ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Yani zayıflamak bu yağ sayesinde hayal değildir. Kötü huylu tümörlerin gelişimini engeller. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre kolon kanserini % 35 azalttığı ortaya koyulmuştur. Antioksidanlar açısından zengindir. Hazımsızlığı önler yani sindirim sistemini rahatlatır. Cilt hastalıklarını engeller. Aristo’ya göre bu şifalı bitki mükemmel bir tonik ve müshildir. Ayrıca amipli dizanteri rahatsızlığında da kullanılır.
Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak Yağının Saça FaydasıCildimiz ve özellikle saçlarımız hepimiz için çok önemlidir. Eski zamanlarda bayanlar için daha önemli olan saç ve cilt güzelliği artık günümüzde erkeklerin de derdidir. Küçükten büyüğe hemen hemen herkes saçlarının güzel görünmesine dikkat eder. Saçların parlaklık kazanması, kabarmaması, uçlarının kırık görünmemesi herkes için çok önemlidir. Aslında görüntü dışında saçlarımızın dökülmemesi hepimizin başlıca isteğidir. Duştan çıktıktan sonra tararken saçlarımızın dökülmesini istemeyiz. Erkekler için de saç dökülmesi büyük sorundur. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Genetik kaynaklı dökülme başta olmak üzere çevresel faktörlerin de etkisi vardır. Hava kirliliği ve çevre kirliliği de saç dökülmesini hızlandıran sebepler arasındadır. Saça zarar verebilecek saç bakım ürünlerinin de çok sık ve aşırı kullanımı nedeniyle saçlarda ayrıca bir dökülme de görülebilir. Düzenli ve dengeli beslenmemek de saç dökülmesine neden olabilir. İşte bu mucizevi yağ sayesinde saç dökülmesinden ve saçlarınızdaki kırıklardan kurtulabilirsiniz. Sarımsak yağı saç dökülmesi için oldukça etkili bir ilaçtır. Masaj yapar şekilde bu şifalı yağı saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu yağ, saç köklerini besler, kan dolaşımını hızlandırır ve saç diplerinden yeni saçlar çıkmasına yardım eder. Yağı uyumadan saç diplerinize sürdükten sonra sabaha kadar bekletip ertesi sabah şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Yıpranmış, uçları kırılmış ve güçsüz saçlarınıza da bu şifalı sarımsak yağı sayesinde yeniden parlaklık kazandırabilirsiniz. Ayrıca dengesiz ve yanlış beslenme sonucunda saçları dökülmüş olan kimseler için de kaybedilen vitaminleri geri vererek saçları besler. Böylece yeni saçların çıkması hızlanmış olur.

Zararları ve Yan Etkileri

Bazı kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca sarımsak yağının çok uzun süre saklanması ve sonra kullanılması da sağlıklı değildir.

Download WordPress Themes Nulled and plugins.
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

Sarımsak Yağı

Evet Hayır