24.10.2019 - Sağlık Portalı

Kimyon nedir? Kimyonun yararları nelerdir?

Download WordPress Themes and plugins.
Free Download Nulled WordPress Themes and plugins.

kimyonun_faydalariKimyonun bilinen başka adları de Kyminon, Cuminum cyminum, Cummin, Carum carvidir. Maydanozgiller ailesindendir. İki senelik bir bitkidir. Uzunluğu 30 ila 100 santimetre arasındadır. Kök kısmı havucu çağrıştırır fakat rengi beyaz tondadır. Alt kısımdaki yaprakları genel anlamda büyük uzun bir sap üstünde kanat yapraklardan oluşur. Üs kısımdaki yapraklar gövdeye bitişikti. Çiçekleri genelde küçük beyaz renkli, aralarında pembe yada kırmızıyı çağrıştıran renklerde görülebilir. Çiçekleri yirmişer onar olarak bir aradadır.

Bir meyve kabuğunda iki tohum bulunur ve çoğu zaman kahve renkte ve yarım oval şeklindedir. Bunlar kimyon ismiyle baharat olarak kullanılır. Ana vatanı Akdeniz bölgesi ile Mısır olan kimyon, Türkiye de Orta Anadolu’da Eskişehir ve Konya civarında üretimi yapılır. Yazdan başlayarak sonbahara kadar bitkinin bir arada olan tam olmamış çiçekleri önce kesilip alınır. Bunlar gölge ve havalı bir yerde kurutulur. Yere serilen temiz bir bezin üstüne bu çiçekler çırpılır.

Kimyonun yararları
– Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim problemlerine iyi gelir. Kimyon
– Anne sütünü çoğaltır.
– İştah açar.
– Gaz söktürür.
– İshali hafifletici tesiri vardır.
– İdrar yaptırımını arttırır.
– Sinirleri uyarır.
– Terletici özelliğinden dolayı zehirli maddelerin dışarıya atılmasına destek sağlar.

Hazırlanıp kullanılması: Kimyon tohumunun çayı yapılmadan hemen önce öğütülmesi yada öğütülmeden çayının yapılması önerilir. Kimyon tohumlarından 1 yemek kaşığının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp kabın üzeri kapatılarak 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilmiş çaydan günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden önce bir bardak içilir.

Download WordPress Themes Nulled and plugins.
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

Evet Hayır