07.06.2019 - Sağlık Portalı

6’ncı Hastalık nedir

Forumlar Çocuk Sağlığı Çocuk Hastalıkları 6’ncı Hastalık nedir

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Sanem Kaya Sanem Kaya tarafından 1 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8066
  Sanem Kaya
  Sanem Kaya
  Görevli
  @sosyal
  20 puan

  6’ncı Hastalık veya “Roseola İnfantum”, “Ekzantema Subitum” adlarıyla da bilinen; bebekler ya da çok küçük çocuklarda yüksek ateş dışında herhangi bir belirti vermeden seyreden ve üç-beş gün içinde ateşin düşmesiyle ya da sonrasında kızamıkçık benzeri bir döküntünün ortaya çıkmasıyla beliren bir viral hastalıktır.

  Hastalık en sık ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Küçük salgınlar yapabilmektedir. Kuluçka dönemi 5-15 gün arasında olup, hastalık süresi de 1 haftayı bulabilmektedir.
  indir
  Belirtileri

  Belirgin bir neden olmadan ateş 39.5-40 dereceye kadar yükselir ve 3-5 gün yüksek kalır. Erken dönemde özellikle ateş yükselirken havaleler dahi görülebilir. Yüksek ateşe karşın çocuk genellikle uyanık ve aktiftir. Genellikle üçüncü günde kandaki lökosit sayısının azalmasıyla boyun ve kulak arkasında lenf bezlerinde büyüme meydana gelir, dalak biraz büyümüş olabilir.

  Ateş genellikle 4. günde hızla düşer, genellikle göğüs ve karında, daha az olarak yüzde ve kol-bacak bölgelerinde bir döküntü belirir. Bu döküntüler birkaç saat veya 2 gün sürebilir. Bu evrede ateş normaldir ve çocuk kendini iyi hisseder, normal davranır. Hafif vakalarda döküntü fark edilmeyebilir.

  Teşhis nasıl konulabilir?: Altı ay ile 3 yaş arasında çocuklarda belirgin bir neden olmadan bir türlü düşmeyen yüksek ateş görülürse ve çocuk uyanık, aktifse bu hastalık düşünülebilir. Ateşin düşmesinin ardından döküntünün ortaya çıkması hastalığın teşhisini kolaylaştırır.

  Tedavisi nasıl olur

  Özel bir tedavisi yoktur, belirtilere yönelik semptomatik tedavi verilir. Çocuğu rahatlatmak için ateş düşürücü ilaçlar ve tedbirler alınmalıdır.

  Başka hastalıklardan ayırt edilmesinin önemi

  Kızamıkçık ile karışabileceğinden mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Yanlışlıkla kızamıkçığa 6. Hastalık teşhisi konursa, birçok hamile anneyi risk altına almış oluruz. Zira hamile annelerin kızamıkçık olan kişilerden uzak kalması gerekmektedir çünkü bebeğine geri dönüşü olmayan ciddi zararlar verebilir. 6. Hastalık’ta ise ateşli havale riski dışında ne anneye ne de bebeğe hiçbir zarar verme durumu söz konusu değildir

  Paylaşabilirsiniz
  [social_warfare]

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Evet Hayır