26.10.2019 - Sağlık Portalı

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

HER DERDiN DEVASI SÜT

Özellikle çoçukların gelişiminde önemli rol oynayan süt her derde deva. Süt mideye, zehirlenmeye ve kadın hastalıklarına iyi geliyor…

Bu drogun çeşidi elde edilen hayvanın çeşidine göre değişir. Bunlar aşağıda yeri geldikçe verilecektir. Bunlardan hepsinin içinde en iyisi ve en faydalısı tavşandan elde edilir. Bütün bunların hepsi sıcak, kuru ve ateşli olur.

YARARLARI

Donmuş kanı ve kesilmiş veya ekşimiş sütü ve sertleşmiş hırıltları eritip çözer; normal olanları dondurup katılaştırır. Bu maddelerin hepsinde, parçalanmış gücü vardır ve her türlü akışı engeller. Kadınlarda olan akıntıyı engeller, hepsi yumuşatıcıdır. Onun kurutuculuğundan şüphe yoktur. Galenos, “kabız etki gereken yerde ben onu kullandım” demiştir.

BAŞ ORGANLARI

Bütün cinslerden eğer içilirse, saraya iyi gelir. Özellikle de kufi denen bir deniz hayvanındaki çok yararlıdır; Rum denizinde yaşar. Solunum: Akciğerdeki donmuş kanı eritip çözer, pıhtılaşmış kanı eritip, yok eder, atar.

BESLENME

Çözülmüş süt, mideye iyi gelir, ancak eğer onun sirkesiyle içilirse, midedeki pıhtılaşmış kanı çözer. Dışarı Atan Organlar: Kadınlar regl döneminden sonra bu ilacı kullanırlarsa, hamile kalmalarına sebep olur; ancak içerlerse, hamile kalmalarını engeller.

O, rahmin tıkanıklığına yararlıdır ve özellikle kufi denen hayvandan elde edilenin rahim ağrılarına yararı vardır. Onun bağırsak yaralarına da yararı vardır ve özellikle taylaunkinin yaralara çok olumlu etkisi vardır.ZEHİRLEME

Bunun bir tür çeşitlerinin panzehir etkisi vardır ve baldıran otu zehrine karşı etkilidir ve ona uygundur. Bunun için keçi yavrusununki ve aynı şekilde antilop yavrusu dişisi ve yavrusunun ve de erkek kuzunun (midesindeki süt) baldıran otu zehrine karşı etkilidir ve bütün bunlar zehirli hayvan sokmalarına karış da etkilidir.

1/6 dirhem içilir. Onun şurubunun ağırlığı 10 kırattır.O, kaynatıldıktan sonra 2/3’ü uçan bir nevi şurup çeşididir ve sütleğen otu çiçekleriyle birlikte panzehirdir.

Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Evet Hayır