25.10.2019 - Sağlık Portalı

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ
Küçük Hindistan cevizi, birbiri üzerine konmuş, kat kat olmuş, sertleşmiş, kurumuş, sarı ve kırmızımsı renkli yapraklara benzer; ağaç kabuğuna ve oduna benzer bir yapıdadır. Dili dalayıcı ve büzücü bir tadı vardır. Hint biberi gibi keskin lezzettedir. Çin’de yetişir. İbn-i Miskeveyh, onun Hindistan cevizi kabukları olduğunu söylemiştir. Mesih ise, küçük Hindistan cevizinin narmüşke (Hint narı) benzediğini, hatta ondan daha iyi olduğunu söylemiştir.

iÇERiĞi
Bolus (Paulus), onun normal olduğunu söylemiştir. Diğer hekimler, onun ikinci derecede sıcak ve kuru olduğunu ve onun sıcaklık ve kuruluğundan şüphe edilmeyeceğini söylemiştir.

YARARLARI
Gazları çözer, atar; onda kabız etkisi vardır.

ŞİŞLER

Sertliği, ağır katılığı çözer; eğer balmumu ile karıştırılırsa, bu etkiyi gösterir.

GÜZELLİK

Güzel koku verir.

 

BAŞ ORGANLARI

Menekşe yağı ile kullanılırsa, baş ağrısını dindirir ve şiddetli rüzgardan olan baştaki ve şakaklardaki sıkıntıyı (baş ağrısını) giderir.

BESLENME
Karaciğer ve mideyi güçlendirir.DIŞARI ATAN ORGANLAR
İshali giderir, peklik verir; rahimde olan ülserleşmiş yaralara iyilik verir.

ÇAM FISTIĞI
Cevizden daha besleyicidir, ancak sindirimi daha zordur. Onun mürekkep bir içeriği vardır; hem sıvı, hem de toprak (madeni) nevinden maddeler içerir. Ondaki gaz nevinden maddeler daha azdır. Onunla ilgili daha ayrıntılı bilgi ‘Çam’ maddesinde verilecek.
İÇERİĞİ
Onun normal bir içeriği, çok az sıcaklığı vardır.
YARARLARI

Vücudu besleyicidir; bağırsaklardaki kötü rutubeti düzene sokar. Onun hazmı zordur, geç hazmedilir. Onun soğuk olanının hazmı bal ve sıcak olanının hazmı Tebriz şekeriyle kolaylaştırır. Böylece çam fıstığının besleyici değeri daha da artar. Çam fıstığı suda ezilirse, acılığı ve yakıcılığı gider ve dolayısıyla yemesi kolaylaşır. Hatta besleyici olmayan küçük çam fıstığı da bu şekilde hazırlanacak olursa, onun besleyici değeri ortaya çıkar. Bu küçük çam fıstığı bütün memleketlerde bulunur.
HAREKET ORGANLARI
Sinir ağrılarını ve romatizmal ağrıları giderir. Sırt ve siyatik ağrılarına iyi gelir. O, kas yorgunluğu ve gevşemelerinde faydalıdır.
ZEHİRLENME
İncirle veya hurmayla birlikte akrep sokmalarına karşı etkindir.
SOLUNUM
Akciğer için iyi bir temizleyicidir. Onlardaki irin ve ağır hıltlar artar. Akciğerlerdeki mukoz sıvı ve irinlerin dışarı atılmasını sağlar.
DIŞARI ATAN ORGANLAR
Cinsel gücü artırır; özellikle ondan yapılan ezme bu etkiye sahiptir. O, irinlere ve mesanedeki taşlara karşı yararlıdır.

Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Evet Hayır