25.10.2019 - Sağlık Portalı

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

PATLICAN

Kanserli şişler yapar, damarları tıkar, baş ağrıtır… Patlıcanın tazesi daha iyidir, bayatı iyi değildir. Onun tadı ve içeriği, kati (kalya taşı, potasyum hidrat) denen yiyeceğin tamamıdır.

İÇERİĞİ: İbn-i Miskeveyh’e göre, o soğuk mizaçtadır; ancak doğru olan, acılık ve yakıcılığının üstünlüğünden dolayı ikinci derecede sıcak ve kuru olduğudur.

YARARLARI: Sevdanın ortaya çıkmasına sebep olur.

GÜZELLİK: O, cilt rengini bozar, cildi karartır ve sarartır. Küçük patlıcanı yemek, ciltte döküntüler ve sivilceler meydana getirir.

ŞİŞLER: Kanserli şişler yapar; cüzzam ve sertlikler meydana getirir.

BAŞ ORGANLARI: Baş ağrısı ve damarda tıkanıklık, ağızda aft yapar.

BESLENME: Karaciğerde ve dalakta tıkanıklık yapar. O, bu şekilde pişirilip yenirse, karaciğerdeki tıkanıklığı açar.

DIŞARI ATAN ORGANLAR: Patlıcan, basur memeleri yapabilir; fakat gölgede kurutulup, ağaç kabuğu gibi sertleştikten sonra dövülerek kullanılırsa, basur memelerine yararlı olur. Patlıcanın kendisinin kabız veya müshil etkisi yoktur. Fakat zeytinyağı ile veya sirke içinde pişirilirse, iyi etkisi olabilir.

Bu tür besinler kanseri önlediği gibi kanserli hücreler üzerinde de kanser ilacı gibi etki yapıyor.Prof. Dr. İbrahim Uslu, turpgiller familyasına ait sebzelerin başta akciğer, prostat, bağırsak ve göğüs olmak üzere tüm kanser türlerine karşı hem koruma hem ilaç gibi iyileştirme özelliği olduğunu söyledi.

Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, beyaz ya da kırmızı turp gibi sebzelerin kanserli hücreleri kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi gösterdiğini ifade eden Uslu, “Turpgiller familyası sebzelerin kanser önleyici etkisi içerdikleri izotiyosiyanat (kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde) adı verilen bitki kimyasallarından kaynaklanmaktadır.

İzotiyosiyanatlar açısından en zengin diğer turpgiller; lahana, kıvırcık, marul, brokoli ve özellikle kara lahanadır. Örneğin brokoli filizleri olgun brokoliye göre 30 kat fazla izotiyosiyanat içerir. İzotiyosiyanat kimyasalı en fazla kapari bitkisinde bulunur. Kaparinin yüzde 40 metil izotiyosiyanat, yüzde 21 izopropil izotiyosiyanat ve yüzde 6 butil izotiyosiyanat bulunuyor. Kapari çok etkili kanser önleyici ve iyileştirici besindir.”

Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Evet Hayır