21.10.2018 - Sağlık Portalı

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler

İbn-i Sina’nın “E’l Kanun Fi’t Tıp” Kitabından Şifalı Bitkiler
Önceki1 - 26
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Tıbbın kurucusu İbn-i Sina’nın en ünlü eseri olan “E’l Kanun Fi’t Tıp” ilk kez Dr. Sönmez ve Tarihçi Yazar Almaz tarafından Türkçe’ye çevrildi. Bu önemli eserde yer alan şifalı bitkileri ve faydalarını  sizlerle paylaşacağız…

BAŞLARKEN
İbn-i Sina (980, Buhara – ö. 1037, Hemedan), genç denilebilecek bir yaşta 57 yaşında ölen İbn-i Sina, çoğu fizik, astronomi ve felsefeyle ilgili olarak 150 civarında eser yazmıştır. Bu eserlerin birkaçı Farsça diğerleri Arapça’dır. Çünkü o devirde ilim eserlerini Arap diliyle yazmak adetti. Arapça’ya bu bakımdan değer verilirdi. Bilhassa tıp ilmine dair araştırmaları son derece orijinal ve doğrudur. Bu yüzden doğu ve Batı hekimliğine kelimenin tam anlamıyla, 600 yıl, hükmetmiştir.

SARAY HEKİMLİĞİ DE YAPTI
Eserleri Batı dillerine Latince yoluyla çevrilerek “Avicenna” diye şöhrete ulaşan İbn-i Sina, yanlış olarak bir süre Avrupa’da İranlı hekim ve filozof olarak tanınmıştır. Bunun da sebebi, eserlerini Türkçe yazmamış olmasındandır… Bununla beraber, Batılılar da kendisini Hakim-i Tıb, yani hekimlerin piri ve hükümdarı olarak kabul etmişlerdir. 16 yaşındayken pratik hekimliğe başlayan İbn-i Sina resmi saray doktorluğu da yapmıştır.

İLERİ GÖRÜŞLÜ
Onun tıp şaheseri, kısaca ‘Kanun’ diye bilinen “E’l Kanun Fi’t Tıp” adlı büyük kitabıdır. Eser fizyoloji, hıfzıssıhha, tedavi ve farmakoloji konularına ayrılmıştır. Kitap dikkatle incelendiğinde, İbn-i Sina’nın bugünkü tıp için bile geçerli olan pek çok ileri görüşleri bulunduğunu; mesela mikroskop olmadığı halde, hastalıklara ‘mikrop’a benzer yaratıkların yol açtığını sezebildiğini görürüz.ÜNİVERSİTELERİN TEMEL KİTABI
İbn-i Sina’nın ‘Kanun’u 12. yüzyılda Latince’ye çevrildi ve Batı tıp aleminde bir patlama tesiri yaptı. Roma’nın Galen’i de, Râzî de ilimde eriştikleri tahtlarından indirildiler ve çağın Fransa’sının en meşhur tıp fakülteleri olan Montpellier ve Lauvain üniversitelerinin temel kitabı Kanun oldu.

Durum 17. yüzyılın ortalarına kadar böyle devam etti ve İbni Sina, 700 yıl Avrupa’nın tıp hocası oldu. Altı yüzyıl önce Paris Tıp Fakültesi kütüphanesinde bulunan 9 ana kitabın en başında İbn-i Sina’nın Kanun’u yer almıştır. Çünkü Yunanlıların ilk çağlarından MS. 925 yılına kadar tıp sahasında ne bulunabilmiş ve bilinmişse, kendi seziş ve

keşiflerini de katarak kitabın içine almıştı.
Bugün hala Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri St. Germain Bulvarı yanındaki büyük konferans salonunda toplandıklarında iki Türk doktorun duvara asılı büyük boy portresi ile karşılaşır. Bu iki portre, İbn-i Sina ve Râzî’ye aittir. Yazdığı tıbba dair eserlerde bitkilerin hangi tür hastalıklara iyi geldiğini a’dan z’ye anlatan İbn-i Sina bir risalesinde de Hindiba’ya yer vermiştir.
Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu bitkiyle kadınlar eskiden beri gözlerini ve yüzlerini yıkıyor ve böylece saf bir görünüm kazanabileceklerine inanıyorlardı. Bu bitki, kış dinlenmesine çekilen bitkilerden değildir ve yaprakları kar altında bile gelişir. Her yıl ilkbaharda, hindiba çiçeklerinden, çok lezzetli sağlığa yararlı bir pekmez yapılabilir. Bu değerli bitki eskiden beri çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen ne yazık ki, pek çok kişi tarafından tanınmaz ve zararlı bir ot olarak bilinir. Ergenlik sivilceleri ısırgan otunun ve hindibanın kan temizleyici özellikleri sayesinde iyileştirilebilirler.

KOLAY BULUNUR BİTKİLER
İbn-i Sina’nın binlerce sayfadan oluşan “E’l Kanun Fi’t Tıp” eserini bu yazı dizimizde tamamen vermemiz elbette mümkün değildir. Bu nedenle değerli okuyucularımıza İbn-i Sina’nın muhteşem eseri “E’l Kanun Fi’t Tıp”ta yer alan bitki, meyve, besin gibi herkesin evinde ve yaşadığı yerde kolayca bulabileceği ve sağlığına etkili ve yararlı devaların en önemlilerini seçerek “Doğadan Gelen Şifa” adıyla sizlere sunuyoruz.

 1. MUHTEŞEM HiNDiBA
 2. Kuru Kayısı Faydaları
 3. NİŞASTA YARALARI TEDAVİ EDİYOR
 4. MUZ BOĞAZI YUMUŞATIYOR
 5. İncir, kozmetikte uzman
 6. İncir Sütü Faydaları
 7. “TUZ” Azı sağlıklı çoğu zararlı
 8. Dut meyvesinin faydalarını biliyor musunuz?
 9. LİMON HER DERDE ÇARE HER EVE LAZIM
 10. SUSAM Bitkisinin Faydaları
 11. MARUL FAYDALARI
 12. YABANİ KEKİK
 13. PIRASA FAYDALARI
 14. BAKLA: AFİYETLE YENİYOR, ŞİFA VERİP GÜZELLEŞTİRİYOR
 15. PATLICAN FAYDALARI
 16. Zeytin çekirdeği ve yağı tam bir şifa
 17. TAZE ÜZÜM
 18. KURU HURMA
 19. NAR FAYDALARI
 20. SUMAK
 21. KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ
 22. ÇAM FISTIĞI
 23. Su, yararlı bir maddedir
 24. TURP
 25. SAĞLIK, GÜZELLLİK VE DİNÇLİK CEVHERİ: YUMURTA
 26. MELANKOLiNiN iLACI ‘ADA SOĞANI
 27. PELiN OTU
 28. ÇAM FISTIĞI
 29. HER DERDiN DEVASI SÜT
 30. PiRiNÇLE TEMiZLENİN
 31. TEREYAĞI FAYDALARI

 

Önceki1 - 26
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yes No