25.10.2019 - Sağlık Portalı

Aşılar ve aşıların hayatımızdaki önemi

Aşılar ve aşıların hayatımızdaki önemi
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Kızamıkçığın en önemli ve ciddi tablosu hamile bayanların kızamıkçığa yakalanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin erken dönemlerinde kızamıkçığa yakalanılırsa bebekte kalıcı sakatlıklar görülebilir. Eğer hastalık daha önce geçirilmedi ise tüm bayanların kızamıkçık aşısı ile aşılanmaları ve 3 ay süreyle hamile kalmamaları tavsiye edilmektedir. Aşılanan bu kişilerde hastalığa karşı  %98’i hayat süresince korunmaktadır.

Kızamıkçık aşısı kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı şeklinde 1 yaşından itibaren yapılmalıdır. Tekrar dozu 4 yaş ya da 12 yaş civarında yapılmaktadır. Özellikle doğurgan yaşa gelmiş ve kızamıkçık hastalığını geçirmemiş kadınların tek doz kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ile aşılanmaları gerekmektedir. Aşıdan sonra üç ay süreyle hamile kalınmamalıdır. Hamilelik süresince bu aşının yapılması gerekmektedir.

Çocuklukta en çok rastlanan ancak, hastalığı çocukluk çağında geçirmemiş yetişkinlerde de görülebilen “Kabakulak”, solunum ile insandan insana geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak, ateş, baş ağrısı, kulak ağrısı şeklinde belirtiler ile kendisini gösterir. Bu belirtiler virüse maruziyet gününden sonra, 12 – 25 gün arasında ve genellikle 18. günde ortaya çıkmaktadır.Tükürük bezlerinin iltihaplanması sebebiyle kulak memesi hizasında yanaklarda tek ya da çift taraflı şişlik meydana gelir ve ağrı yapar. Nadiren, hastalığın herhangi bir belirti vermeden kendiliğinden geçirilmesi de mümkün olabilmektedir. Kabakulak’ a yakalanan çocuklarda çeşitli sakatlıklar hatta ölüm dahi meydana gelebilir.

Kabakulak aşısı çocuklarda 12. aydan itibaren kızamık ve kızamıkçık aşıları ile birlikte bulunan üçlü karma aşı (MMR) şeklinde de yapılabilmektedir. Doğumdan sonra 9. ayda sadece Kızamık aşısı yapılmış bir çocuğa kızamık, kızamıkçık kabakulak aşının yapılmasının zamanı 15. ay olmalıdır.

Günümüzde kızamık kızamıkçık-kabakulak aşısının, 5 ila 6 yaş aralığında ya da ergenlik dönemi olan 11 ila 12 yaş aralığında yeniden yapılması teklif edilmektedir. Herhangi bir belirti olmadan kabakulak geçirmiş bir kişiye aşı yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.

Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır