19.03.2019 - Sağlık Portalı

Aşılar ve aşıların hayatımızdaki önemi

Aşılar ve aşıların hayatımızdaki önemi
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Aşılar ve hayatımızdaki önemi

Her sene tüm dünyada 3 milyonu henüz daha bir haftalıktan küçük olmak üzere, 5 yaşın altında 12 milyon çocuk yaşamını kaybetmektedir. Bu ölümlerin en azından 3 milyonu aşılarla korunulabilecek bulaşıcı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Pek çok ülkede yeterli seviyede aşılama oranları sağlanamamakta ve pek çok bebek aslında korunabilecekleri bu hastalıklar nedeniyle sakat kalmakta ya da yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir.

1974 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından genişletilmiş bağışıklama programının başlatılmasının ardından çocukların aşılanma oranları pek çok ülkede %5’ten %80’lere çıkmış ve her yıl yaklaşık 3 milyon çocuğun ölümü engellenmiştir.

 

Kızamık

Çocukluk çağının en çok ölüme sebep olan hastalıklarından birisi kızamıktır ve ölümlerin büyük kısmı gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir. Kızamık, hasta kişinin öksürüp hapşırmasıyla havaya dağılan kızamık virüsünün solunum yolu ile alınmasıyla bulaşır. Kızamık;  ateş, gözlerde kızarıklık, burun akıntısı, sulanma, öksürük ve tipik döküntülerle belirtilerini gösteren önemli bir bulaşıcı hastalıktır. Süt çocuklarında orta kulak iltihabı kızamık hastalığının sık rastlanılan neticesidir.Orta kulaktan irinli akıntı gelmesi ve ateşin düşmemesi karakteristiktir. Süt çocuklarında bronşiyolit ya da zatürree, özellikle zayıf ve bakımsız çocuklarda sık rastlanılan durumlardır. Zatürree, gelişmekte olan ülkelerde kızamık hastalığının ölüme sebep olan en önemli ve tehlikeli sonucudur. Kesin tedavisi olmayan kızamıktan tek korunma yolu aşılanmaktır.

En etkili koruyucu tedbir aşı ile aktif bağışıklama yapılarak sağlanır. Her sağlıklı çocuğa kızamık aşısı yapılmalıdır. Uygulama yaşı hastalığın görülme oranı değiştiği için ülkelere göre değişiklik gösterir. Bizim ülkemizde olduğu gibi  sık olarak görülen kızamık aşısının bebekler 9 aylıkken ve 15 aylıkken yapılması, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı şeklinde yinelenmesi gerekmektedir. Son günlerde yapılmakta olan kızamık aşı kampanyasında, önceki aşılanma durumuna bakılmaksızın tekrar aşı olunmasının hiçbir zararı yoktur.

Kızamıkçık, solunum ile insandan insana bulaşa bilen,  ateş, boğaz ağrısı ve vücutta birkaç gün süren deri döküntülerine neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık yuva, kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda çok kısa bir zamanda bulaşabilmekte ve çocuklarda genellikle hafif atlatılmaktadır. Hastalık ergenlik çağında ve erişkinlerde daha ağır seyretmektedir. Birçok genç yetişkinde ve büyükte kızamıkçık enfeksiyonu sırasında büyük eklemlerde ağrı ve kızarıklık ile  seyreden eklem iltihapları görülmektedir.

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır