17.03.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğunuz ile ilk uçak yolculuğu

Çocuğunuz ile ilk uçak yolculuğu
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Uçak yolculuğu hakkında

Zorunlu durumlarda bebekler doğar doğmaz bile uçabilirler. Ancak uçuş konforu ve tehlikenin en aza indirilebilmesi için sağlıklı bir bebeğin ilk ayını doldurduktan sonra uçması tavsiye edilir. Özellikle kalkış ve iniş sırasında kabin içi basıncında olan değişikliklerden dolayı, bebekler kulaklarında hissettikleri dolgunluk hissi ve ağrı nedeniyle şiddetli bir şekilde ağlayabilirler. Bunu engellemek için yolculuk öncesinde (ortalama 1 saat) genellikle soğuk algınlığı için kullanılan bir şurubun ya da uygun bir alerji ilacının verilmesi uygun olur. Bu durumda orta kulağın havalanmasını sağlayan östaki borusunun daha rahat açılması sağlanarak dolgunluk hissinin gelişmesi önlenebilir.

Kulağı rahatlatacak başka bir tedbir de yutkunmayı sağlamaktır. Bebekler emerek yutkunduklarından kalkış ve iniş sonrasında emzirilmeleri kulak ağrısı duymaları sorununu engelleyebilir. Daha büyük çocuklara sevdikleri yiyecek, içeceklerin verilmesi veya sakız çiğnetilmesi de aynı yararlı etkiyi ortaya çıkarır.

Çocuklar çoğunlukla kapalı ve hareket alanlarının rahat olmadığı ortamlarda kısa sürede huysuzlanmaya başlarlar. Bu sebeple uçağın en önünde oturmak ve kabine en son girip en erken çıkmak kabinde kalış süresini en aza indirir. Bilhassa hava alanında yolcuların uçağa kabulü başlar başlamaz büyük çoğunluğun çıkış kapısına hücum ederek ayakta bekledikleri görülür. Çocuklar bu durumdan hiç hoşlanmazlar.

Bu sebeple sakince beklemek ve çocuğun oyun oynamasına izin vermek, kapıdan geçen en son yolculardan olmak gerekir. Kabine sadece uçuş sırasında gerekecek

çantaların alınması ve diğer tüm çantaların bagaja verilmesi hava alanı ve kabindeki hareket kabiliyetine artırır.

Bazı uçak modellerinde iki yetişkin koltuğu arasında küçük çocuklar için özel koltuklar bulunur. 2 yaşını tamamlamış olan çocukların bu koltuklarda oturması tavsiye edilir. 2 yaşından küçük bebekler için kısa mesafeli uçuşlarda kucağımızda taşıyabiliriz fakat mutlaka kabin ekibinden bebekler için özel bulunan kemerlerden istenmelidir. Uzun süreli uçuşlarda ise önünde kolon olan koltuklar seçilmelidir. Birçok uçak modelinde bu kolonlara monte edilen bebek beşikleri bulunur. Bu koltuklar bilet alırken görevlilerden istenilebilir.

2 yaş üstü çocuklar ile seyahat ederken bu koltukların seçilmesi büyük kolaylık sağlar. Bazı uçaklarda acil çıkış kapılarının hizasındaki koltuk aralıkları oldukça geniştir ki bu koltuklar da genişlik ve rahat hareket edebilme açısından talep edilebilir.

Aktif enfeksiyonu olan çocuklar hem kendileri için hem de diğer yolculara içinde  enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için, zorunlu kalmadıkça iyileşene kadar uçmamalıdır. Eğer kulak enfeksiyonu var ise kabin içi basınç değişimleri çok şiddetli kulak ağrılarına sebep açabilir. Sinüzitli çocuklarda aynı şekilde de şiddetli baş ağrıları oluşabilir.

İshali olan çocuklar uzun süren uçak yolculuklarında aşırı sıvı kayıbı olabilir, bu sebeple ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez. Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan çocukların  uçuş öncesi mutlaka doktor kontrolünden geçmelesi gereklidir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır