05.04.2018 - Sağlık Portalı

Larenjit Nedir-Larenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit Nedir-Larenjit Nasıl Tedavi Edilir?
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Larenjit, gırtlak iltihaplanması olarak bilinmektedir. Genellikle tahriş ve enfeksiyon neticesinde oluşan bu hastalık belirgin bir şekilde belirir. Ses kısılmasına ya da ses kaybına neden olur.Normal konuşma, akciğerden ses tellerine yukarı hava gönde­rildiği zaman oluşur.

Ses tellerinin titreşimi sağlanır ve bu sayede ses ortaya çıkar. Bu sesi, ses tellerinize koydu­ğunuz gerilimle denetleyebilir ve diliniz, ağzınız, dudaklarınız ile şekillendirebilirsiniz. Larenjit, ses tellerini kaplayan duvarın veya çeperin iltihaplanması sonucu oluşur; Gırtlakta tahriş oluşması nezle, mide asidinin geri gelmesin, bronşit, grip ve akciğer iltihabından meydana gelir. Diğer belirgin nedenler; Bağırmak, yüksek sesle konuşmak, kirli havanın solunması ya da kimyasal solumaktır…

Larenjit genellikle 1 – 3 hafta arasında kendi kendini tedavi etmektedir. Hastalık süresince Larenjit  ses tellerini daha çok zorlar ve alkol, sigara gibi zararlı içecekler tüketilir ise bu süre daha da uzayabilir…

 

Belirli aralıklarla sesinizi dinlendirmeli ve ılık su içmelisiniz, buhar solumakta zaman zaman yararlı olacaktır
bunun yanı sıra çay, çorba gibi sıcak içecekler tüketmek en etkili yöntemdir. İçki ve sigaradan oluşmayan Larenjit türünde ise; Bu konuda ses eğitimi almış bir öğretmen sizlere destek olabilir. Egzersizlerin düzenli yapılması ileses telleriniz harekete geçirilir ve tedavi gerçekleşir.

Belirtileri:
Ses kısılması en öne çıkan emareleri arasındadır. Bazı durumlarda ses tamamen kaybedilebilir. Boğazda kuruluk hissi hastalık öncesinde çokca rastlanan sorunlardan ve emarelerden bir tanesidir. Bazı durumlar da yanma hissedilebilir… Hasta, boğazında sürekli bir cisim bulunuyormuş gibi bir hisse kapılır ve devamlı olarak boğazındaki  durum rahatsızlık verir. Aşırı ve kuru öksürük en önemli belirtiler arasında bulunur. Hastalık kendini göstermeye başlayınca da balgamlı öksürük meydana gelir.

Tedavisi:
Larenjit hastalığına bakterinin mi, virüsün mü sebep olduğunu anlamak için laboratuvar muayenesi mutlaka olması gerekir. Bakteriden olduğu teşhisi konulduğu takdirde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. İlk kullanımlardan sonra hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar. Virüs ya da yakıcı maddelerin solunması ile meydana gelen Larenjit’te sesinizi dinlendirmeli ve ılık su içmelisiniz, buhar solumakta yazının başında belirttiğimiz gibi faydası olacaktır.

Ilık ve rahatlatıcı sulu maddeler bu tür Larenjit için en faydalı tedavi yöntemidir. Larenjit türleri farklı şekildedir fakat ortak tedavi yöntemi belirli başlıdır.

* Buhar solunmalıdır

* Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

* İlaç tedavisi uygulanmalıdır

* Ses dinlendirilmelidir

Larenjit Nasıl Geçer: Larenjit İçin Bitkisel Tedavi

Larenjit boğazda genellikle ses telleri üzerinde aşırı yük nedeniyle oluşur. Birincil belirtileri, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve zayıf sestir. Konuşmakta güçlük çekilir. Ciddi bir sağlık sorunu değildir ve zaman içerisinde iyileşir. Ancak iyileşme sürecini azaltmak için bazı bitkisel çözümler denenebilir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır