29.10.2019 - Sağlık Portalı

El ve Bileklerde karpal tünel sendromu

El ve Bileklerde karpal tünel sendromu

karpel_tunelBilgisayarı oldukça fazla  kullananlarda ‘karpal tünel sendromu’ görülüyor
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Meftun Karataş,  iş gereği el ve bileklerini fazlaca kullananların ‘karpal tünel sendromu’ tehlikesi altında bulunduğunu söyledi. Karataş, bilgisayar kullanıcıları, marangoz, et ve tavuk paketleme işiyle uğraşanlar, müzisyen ve teknisyenlerin risk altında bulunduğuna dikkat çekti.

Hastalığın el ve bileklerde yüksek ağrı ve güçsüzlüğe sebep bulunduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Meftun Karataş, bu şekilde bir sorunla karşılaşanların doktora başvurması gerektiğini söyledi. Opr. Dr. Karataş, “Günümüzde sık karşılaşılan el hastalıklarından biri de ‘karpal tünel sendromu’dur. Çünkü yaş ve iş ne olursa olsun ellerimiz sürekli çalışmaktadır. Ellerde ağrı ve uyuşma ile başlamış olan, uykudan uyandırma derecesine varan ağrılara yol açan sendrom, median sinirinin el bileğinden ele geçiş yaptığı bölgedeki mevcut tünel içinde sıkışması sonrasında oluşur. Elin parmaklarında hareket veren tendonların bir kısmı bu tünel içerisinde seyreder. Ellerimizde bu tip şikayetlerin ilk ortaya çıkmasının arkasından, tedavi için vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak önemlidir. Tedavi olmak için ağrının aşırı artması, dayanılmaz hale gelmesi beklenmemelidir.” dedi.

karpal-tunel-sendromuHafif vakaların, çeşitli bileklik veya ateller yardımıyla tedavi edilebileceğini söyleyen Op. Dr. Karataş, “Tünel içine kortizon uygulamaları da yapılabilir. Kortizon uygulaması tünel içerisindeki ödemi azaltacaktır, takibinde el bilekliği kullanımı uygun olur. Bu tedaviye yanıt alınamayan veya geç evrede tanı konmuş olan vakalarda cerrahi tedavi uygundur. Bu işlem hastanın hastaneye yatış yapmasını gerektirmeyen lokal anestezi ile yapılabilecek bir işlemdir.” ifadelerini kullandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır