23.10.2019 - Sağlık Portalı

Frenk inciri ( Dikenli İncir) Yararları

Frenk inciri ( Dikenli İncir) Yararları

 

Bir kaktüs çeşidinin meyvesi olan frenk inciri nasıl bir meyvedir?  Frenk incirinin yararları nedir ve tüketimi  nasıl yapılır?

Öteki adı “hint inciri” olan frenk inciri için lügatımızda frenk yemişi, dikenli incir, kaktüs inciri, babutsa ya da kaynana dili adları da kullanılmaktadır. Sebze ve meyve olarak tüketilen frenk inciri yaklaşık  5 ile 10 santimetreye  kadar uzayabilen; sarı, kırmızı ve turuncu renkli bir meyvedir. Üstünde çok fazla diken bulunan meyvenin içindeyse tohumları bulunmaktadır. Üzerinde bulunan çok sayıda minik dikenler nedeniyle dikkatli bir şekilde temizlenmesi ve tüketilmesi gereken bu meyvenin dikenleri vücuda battığında kaşıntıya neden olmaktadır.

Dünyada ve vatanımızda frenk incirinin üretimi…

Ana vatanı Meksika olan frenk inciri yaklaşık olarak bin senedir Meksika ve Orta ABD’de üretilmekte ve  tüketilmektedir.frenk040516 Dünyada birçok ülkede yetiştirilen bu meyvenin üretiminde Meksika birinci sırada yerini almaktadır. Türkiye’de ise tamamen doğal ortamlarda yetiştiği için yıllık ne kadar frenk inciri üretimi olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ülkemizde tüketimi ve ticareti oldukça az olan frenk inciri Akdeniz bölgesinde ve genellikle ziraat arazisi olmaya uygun olmayan, çorak, verimsiz yerlerde; hazine arazisi yada orman alanlarında kendiliğinden yetişmektedir. Sahil bölgelerinde, tablacı olarak bilinen gezici satıcıların tezgahlarında görülebilen frenk inciri vatanımızda Antalya’da “örnek bahçeler” kurularak ticari hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Frenk incirinin muhteviyatında neler bulunur, yararları nelerdir?

incirfrenk040516Tatlı ve sulu olan bu meyvenin faydası oldukça fazladır.  Bir amino asit (proteinleri oluşturan temel yapı taşları) deposu olan frenk incirinin muhteviyatında bol oranda C vitamini bulunmaktadır. Bununla birlikte antioksidanlar, kalsiyum, lif ve potasyum açısından oldukça zengin olan bu meyve, Meksika ve Orta ABD’de yaklaşık bin senedir diyabet (şeker hastalığı) tedavilerinde bitkisel gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Kan yapıcı özelliği, cillt hastalıklarına iyi gelmesi ve deride oluşan yaraların hızlı bir şekilde kapanmasına destek olması da frenk incirinin bilinen diğer yararları arasındadır. Frenk incirinin tedavi edici özelliğinin yanı sıra organik olması sebebiyle de diğer meyve ve sebzelerin arasında daha fazla değere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça leziz ve değerli olan bu meyveler taze olarak tüketilebildiği gibi reçel, marmelat, lokum, pestil gibi şekerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılmaktadır.

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır