16.12.2019 - Sağlık Portalı

Huzursuz bacak sendromu emareleri?

Huzursuz bacak sendromu emareleri?

 

Karşı konulmaz şekilde bacaklarınızı oynatmak istiyorsanız ve bu his uyumanıza engel oluyorsa, “Huzursuz Bacak Sendromu”Hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

 

Huzursuz bacak sendromu toplumda çok yaygın görülmesine rağmen fazlaca bilinmeyen bir hastalıktır. İnsanların birçoğu bu sendroma yakalandığını anlamadan senelerce yaşar.

Huzursuz bacak sendromu nüfusun ortalama yüzde 3 ile 10′u arasında görülür. Kadın ve erkeklerde eşit olarak yakalanılan bu hastalık, orta ve ileri yaşlarda görülebileceği gibi çocuklarda da rastlanır. Çocuklarda çoğunlukla “büyüme ağrısı” ile karıştırılır.

Huzursuz bacak sendromu emareleri bilhassa akşam saatlerinde dinlenme ve uyuma esnasında ortaya çıkar. Uzun yolculuklar, toplantılar gibi devamlı oturma durumları huzursuz bacak sendromu olan hastalarda sıkıntı yaratır; bu kişiler dolaşmak, bacaklarını hareket ettirmek ister. Bacaklarda, uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve hareket ettirme isteği yaşanır. Hastalığın ilerlediği aşamalarda bu belirtiler gün içinde de görülebilir. Huzursuz bacak sendromunda emareler, vücut hareket ettirilince azalır.

Bu hastalık her iki bacak da görülebileceği gibi tek bacağı da etkileyebilir. Bazı durumlarda eller, kollar gibi vücudun diğer bölgelerini de etkisi altına alabilir.

Huzursuz bacak sendromu emareleri, akşam saatlerinde ve gece ortaya çıktığı için uyku bozukluklarına neden olur. Çoğu bu sendroma yakalanan kişiler, Periyodik Bacak Hareketleri adında olan istemsiz hareketler yaparlar. Bu hareketler de uyku düzenini bozar.

 

Huzursuz bacak sendromu emareleri

Bu hastalığın teşhisi için herhangi bir test bulunmaz. Uzmanlar, bazı belirtileri izleyerek hastalık için teşhiste bulunurlar.

– Bacaklarda devamlı hareket ettirme isteği,

– Hareket etme isteğinin oturma ve yatma esnasında ortaya çıkması,

– Vücut hareketleri ile bacakları hareket ettirme isteğinin geçmesi,

– Belirtilerin akşam ve gece saatlerinde artması,

 

Niçin bu hastalığa yakalanırız?

Huzursuz bacak sendromunun sebebi belli olmayan primer ve başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan sekonder olmak üzere iki türü bulunur. Primer huzursuz bacak sendromunda, hastaların çoğunluğunda bu hastalığa yakalanma nedeni tam olarak bilinmez.

Ancak ailesinde bu hastalık öyküsü olan kişilerde genetik yatkınlık olabileceği ve erken yaşta görülme olasılığı bulunduğu bilinmektedir.

Beyinde yer alan “dopamin” adlı maddenin azalmasının bu hastalığa neden olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Seconder huzursuz bacak sendromuna yakalanma olasılığını artıran faktörler, demir eksikliği, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, parkinson, romatoid artrit olarak sayılabilir.

Magnezyum ve B12 vitamini eksikliği de bu hastalığı tetikler.

 

Tedavi nasıl yapılır?

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı hareketler de uzmanlar tarafınca önerilir.

Kafein oranı yüksek çikolata, çay, kahve gibi içecek ve yiyeceklerin yanı sıra alkol, sigara, antidepresan ilaçlar, lityum, stres da bu hastalığın belirtilerini artırabilir.

Parkinson hastalığı, fibromiyalji, kas hastalıkları, eklem ağrıları, dolaşım bozuklukları ve şeker hastalığı  sebebiyle ortaya çıkan bazı emareler, huzursuz bacak sendromu ile karışabilir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır