09.06.2019 - Sağlık Portalı

Hangi Hastalık Ateş Yapar

Hangi Hastalık Ateş Yapar
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Subfebril ateş: Ateş yüksekliği 38 dereceyi geçmez. Soğuk algınlığı ve sinsi zatürre deki ateş bu tiptedir.

Sürekli ateş: Ateş devamlı olarak yüksektir, sabah ve akşam ateşleri arasındaki değişim 1 dereceden azdır.

Aralıklı ateş: Ateş aralıklı olarak artar, ama sabah ve akşam ateşleri arasındaki fark yükselmiştir. Bu fark aşırı ise septik ateş olarak adlandırılır. Aralıklı ateşe, apselerde, lenfomada ve milier tüberkülozda daha çok rastlanır.

Bacaklı ateş: Ateş her gün, özellikle sabahları azalır, fakat bu düşüşlerde bile normalin üzerindedir.

Tekrar eden ateş: Ateşli dönemler arasında birkaç gün devam eden tamamen ateşsiz günler vardır. Tipik örnek sıtma hastalığıdır.

Ondülan ateş: Ateş birkaç gün içinde yavaş yavaş yükselir ve yavaş yavaş azalarak normale gelir. Birkaç gün ateş olmaz, sonra tekrar aynı şekilde artar. Bu dalgalanmalar haftalarca devam edebilir. Bruselloz için tipiktir.

Pel-Epstein tipi ateş: 3-10 gün ateşli ve  ateşsiz dönemler vardır. Hodgkin(lenfoma, lenfatik sistemin kötü huylu bir hastalığıdır. … Malign lenfoma“ kavramı „kötü huylu lenf bezi şişkinliği” anlamında kullanılır. )hastalığı ve diğer lenfomalarda görülür.

Düzensiz ateş: Hiçbir ateş tipine benzemeyen, karışık ateş artmalarıdır. Enfeksiyonlarda ve kanserlerde rastlanır.

Tüberküloz ateşi

Tüberküloz genellikle sinsi başlangıçlı ve sinsi bir hastalıktır. Ateş, başlangıçta çok yüksek değildir, ama hastalık arttıkça yüksek ateşlere de rastlanabilir.

Bu, daha çok akşam üstü gözüken yükselen bir ateş şeklindedir ve hastayı çok fazla rahatsız etmez. Birçok hastada gece terlemesi de vardır. Öksürük, halsizlik, iştahsızlık, kilo düşüşü diğer sık gözüken belirtilerdir.

Grip ateşi

Hangi Hastalık Ateş Yapar

Ani olarak, titreme, yüksek ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlik  ile başlar. Ateş ilk gün hızla yükselir, 38-41 derece arasında 2-3 gün devam eder ve daha sonra düşmeye başlar. Soğuk algınlığında ise ateş normaldir ya da kısa süreli hafif bir ateş de olabilir.

Gripli bir hastada akut tablonun ve ateşin azalmayarak öksürük, morarma ve nefes darlığı gibi emarelerinin de ortaya çıkması ya da akut grip emareleri geçtikten bir süre sonra ateşin yeniden yükselmesi ile beraber öksürük, balgam, yan ağrısı(gövdenin yan tarafı da diyebiliriz. Daha kapsamlı olarak ise koltukaltı (aksilla) ile kalça arasında kalan kaburgalar altındaki sağ veya sol taraf gövde bölümüdür) gibi emareler zatürrenin geliştiğinin işaretleridir.

Zatürre ateşi

Zatürre genellikle, bir üst solunum yolları enfeksiyonunun hemen devamın da, çok ani olarak şiddetli üşüme ve titreme ile kendini gösterir. Bir saat kadar süren bir nöbetin ardından ateş hızla 39-40 dereceye kadar artar.

Çarpıntı, soluk sayısındaki artış, kuru öksürük ve çoğu zaman şiddetli yan ağrısı gözükmektedir. Uçuk sık rastlanan bir komplikasyondur. Birkaç gün içerisinde sarı-yeşil renkte iltihaplı balgam ortaya çıkar.

Gün içinde değişiklikler gösteren vücut ısımız sabahın erken saatlerinde en düşük, akşam üzeri ise en yüksek seviyesine ulaşır.

Bu duruma göre, dil altından ölçülen vücut ısısının sabah 06.00’da 37,2 dereceden, akşam üzeri 16.00’da 37,7 dereceden daha çok olması ateş yüksekliği ya da kısaca ateş olarak tanımlanır.

Dil altından ölçülen vücut ısısı makattan ölçüldüğünde ısıdan 0,6 derece daha düşük seviyededir, koltuk altı ısıdan ise 0,4 derece daha yüksektir.

Vücut ısısında mevsimsel değişimler olabileceği gibi, gebelik, yemek yeme, hormonal faktörler ve yaş gibi fizik yapısındaki değişiklikler de bazal vücut ısısını etkiler.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır