10.06.2019 - Sağlık Portalı

Kış Hastalıkları

Kış Hastalıkları

Kış Hastalıkları

Kimisi öksürükten boğuluyor, kimisinin nezle olmuş burnu akıyor, hapşırıyor yada ateşlenmiş yatak döşek yatıyor… Bazılarının boğazı ağrıyor, bademcikleri şişmiş yutkunamıyor, yemek yiyemiyor,  kiminin sinüziti sebebi ile baş ağrısından duramıyor. İşte kış ve hastalıkları. Hepsi bizi bekliyor, aman dikkat!

NEZLE Bir çok virüsün neden olduğu bir üst solunum yolları enfeksiyonudur. Kış hastalığı olarak bilinin Nezle, Soğuk algınlığı ismiyle de bilinir. Hastalık burun akıntısı, hapşırma ve  burun tıkanıklığı ile başlar. Ateş çoğunlukla normal ya da hafif olarak yükselmiş bulunur. Halsizlik, iştahsızlık olabilir. Çok bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı bir-iki gün içinde geçer.

SİNÜZİT Burun etrafındaki sinüs ismi verilen boşlukların iltihaplanmasıdır. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, ağız kokusu oluşturur. Burundan ve genizden koyu, yapışkan sarı ya da yeşilimsi renkte salgılar akar. Ateş de olabilir.

FARENJİT Yutak iltihabıdır. Boğaz kızarmıştır, yanma ve ağrı vardır. Yutkunmak güçleşir ,ateş, halsizlik ve boyundaki lenf bezlerinde şişme de görülebilir.

TONSİLLİT Bademciklerin iltihabıdır. Bademcikler büyük ve şişmiş olarak görülür. Nadiren içinden iltihap sızdığı

Kış Hastalıkları

LARENJİT Gırtlağın ve ses tellerinin iltihabıdır. En önemli emaresi ses kısıklığı ve sesin çatallı ya da boğuk olmasıdır. Bazı hastalarda ses hiç çıkmayabilir. Hastalar boğazında yanma ve kuruma hissederler. Kuru ve rahatsız edici bir öksürük de çoğunlukla vardır. Çocuklarda solunum güçlüğü ve nefes darlığına da sebep olabilir.

OTİT Orta kulak iltihabıdır. Allerjik bünyeli çocuklarda sık rastlanır. Kulak ağrısı, kulak yolundan akıntı ile beraber kuru öksürük de görülür.

TRAKEİT(Tracheitis) Ana nefes borusunun iltihaplanmasıdır. Larenjitle birlikte de olabilir. Tipik belirtileri şiddetli kuru öksürük ve öksürükle birlikte göğüs kemiği arkasında yırtılırcasına bir ağrı bulunmasıdır. Ateş normal seviyededir

BRONŞİT Bronşların iltihaplanmasıdır. Hastalığın etkeni  mikroplardır. Belirtiler çoğu zaman soğuk algınlığını takiben gözükür. İlk günler kuru olan öksürük daha sonra balgam çıkarma ile beraber görülebilir. Bazı hastalarda hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sırt ağrıları da mevcuttur.

ASTIM Her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla birlikte çocuklarda daha sık rastlanır. Krizler halinde gelen öksürük, hırıltı ve nefes darlığı niteliğindedir. Belirtiler gece ve sabaha karşı daha da şiddetlenir. Astım krizlerinin başlıca nedenleri alerjik etkenler ve nezle gibi virüs enfeksiyonlarıdır.

ZATÜRE Akciğer dokusunun iltihabıdır. Üşüme, titreme, yüksek ateş ve de öksürük ile başlar. İlerleyen zamanlarda koyu ve yapışkan balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı şeklinde belirtiler gösterir. Erken tanınması ve doktor tavsiyesi ile ciddi olarak antibiyotik tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır