13.04.2018 - Sağlık Portalı

Çocuklarda Zatürre Belirtileri -Sinsi Zatürre

Çocuklarda Zatürre Belirtileri -Sinsi Zatürre
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Çocuklarda Zatürre Belirtileri -Sinsi Zatürre

ZATÜRRE İLK SIRADA

Çocuk ölümlerine neden olan, ancak önlenmesi ve tedavi edilmesi mümkün olan bu hastalıkların başında ise zatürre gelmektedir. Zatürre, akciğer dokusunun iltihabıdır. Araştırmalara göre beş  yaş altındaki çocuk ölümlerinin %20’sinin nedeni zatürredir ve dünyada her yıl 2 milyondan fazla çocuk bu hastalık yüzünden ölmektedir. Ülkemizde de beş  yaşından küçük çocuklarda ölümlerin başta gelen nedeni zatürredir.

Pek çok virüs, bakteri ya da mantar zatürreye neden olabilir, ancak bunlar içinde oldukça çok rastlanan etken pnömokok ismi verilen bakterilerdir.

SOLUNUM ZORLUĞUNA DİKKAT

Zatürre belirtilerinin  klinik tablosu çocuğun yaşına ve zatürreye neden olan mikroplara göre farklıdır, ancak yüksek ateş ve

Çocuklarda Zatürre Belirtileri -Sinsi Zatürre

öksürük temel belirtilerdir. Küçük bebeklerde öksürük olmadan da zatürre olabileceği unutulmamalıdır.

Zatürrenin önemli bulguları arasında nefes alırken kaburga aralıklarının içeriye doğru çekilmesi ve çocuğun solunum zorluğu içinde olmasıdır. Solunum hızının 1 yaşın altındaki bebeklerde 50’ nin, 2-5 yaş arasındaki çocuklarda 40’ ın ve 5 yaşından büyüklerde de 30’un üzerinde olması zatürre veya başka bir ciddi solunum yolları hastalığının işaretidir. Burun kanadı solunumu, solunumun hırıltılı olması ve dudakların morarması da zatürreye ait belirtiler olabilir.

Zatürre, küçük çocuklarda ateşle beraber uyuklama veya huzursuzluk, karın ağrısı, kusma, ishal veya beslenme bozukluğu gibi belirtiler ile de karşımıza çıkabilir.

Zatürre tanısı çoğu zaman klinik emare ve muayene bulgularına dayanılarak konur. Her hasta için akciğer röntgeni gerekli değildir.

 

“Çocuklarda Zatürre Belirtileri -Sinsi Zatürre ” lütfen 2. sayfaya geçiniz…

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır