08.06.2019 - Sağlık Portalı

Nezle ile Grip Arasındaki Fark

Nezle ile Grip Arasındaki Fark
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Grip kış aylarını, Nezle ise sonbahar ve ilkbahar mevsimlerini daha çok sevmektedir

NEZLE: Üst solunum yollarının virüslerle oluşan enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı ve üşütme gibi isimler ile de bilinir. Nezleye sebep olan bu mikropların 200’den fazla çeşiti bulunmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır ve çoğu süre salgınlarla ortaya çıkar. Emareleri daha çok burunla ilgilidir, çoğu zaman hafif ve geçici bir hastalıktır. Ateş hemen her zaman normaldir ya da hafif olarak yükselmiştir. Ayakta atlatılan bir hastalıktır. Ölüme sebep olmaz.

GRİP: Sadece influenza virüslerinin sebep olduğu bir solunum sistemi enfeksiyonudur. Virüsler, burun, boğaz, yutak gibi üst solunum yollarına yerleştikleri şekilde, kimi zaman bronşlara ve akciğerlere de inerek bronşit ve zatüreye de sebep olabilirler. Mutlaka yüksek ateş vardır. Hastanın genel durumu bozuktur. Şiddetli baş, eklem ve kas ağrıları, iştahsızlık ve halsizlik gözükmektedir. Hastayı mutlaka yatağa düşür. Burunla ilgili belirtiler hafiftir. Ölümlere neden olabilir.

ETKENLER FARKLI

Nezle ve gribin  etkenleri farklıdır. Grip hastalığının sebebi influenza virüsleridir(influenza: 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır). Bu virüslerin A, B ve C olmak üzere başlıca üç gruba ayrılmaktadır. Bunların da kendi içlerinde pek çok alt grupları vardır. En çok salgınlara sebep olan A tipi virüslerdir.

Nezleye ise başta rinovirüsler, adenovirüsler, parainfluenza gibi virüsler olmak üzere pek çok virüs sebep olabilir ve bunların sayıları 200’den fazladır.

Nezle ile Grip Arasındaki Fark

Grip ağır geçirilen bir hastalıktır. İnsanları halsiz bırakır ve  yatağa düşürür. Halk arasında grip hastalığı için paçavra hastalığı ismi olarak da adlandırılmaktadır. Nezle ise, hafif geçen insanı fazla etkilemeyen bir hastalıktır. Ayakta atlatılır, unutuluverir.

İNSAN HER ZAMAN GRİP OLMAZ

İnsanlar çok sık nezle olabilirler, ama sık sık grip olmak mümkün değildir. Grip kış aylarında, salgınlarla ortaya çıkar. Nezle ise havaların değişken olduğu sonbahar- ilkbahar mevsimlerinde daha çok rastlanmakla beraber, yılın her döneminde de görülebilir.

GRİP ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR

Grip, özellikle yaşlılar için tehlikeli olabilmektedir.Kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalarında ölümlere sebep olabilen bir hastalıktır. 1918 yılında meydana gelen grip salgınında 20 milyondan fazla kişi yaşamını kaybetmiştir.

Nezlenin ise ölümlere neden olması ise imkansız gibidir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır