15.06.2019 - Sağlık Portalı

Vics Küçük Çocuklar İçin Çok Sakıncalı

Vics Küçük Çocuklar İçin Çok Sakıncalı

Çocuklara özellikle de 2 yaşından küçük çocuklara ilaç verirken hiç telaşlı olmamalı. Yeni teknoloji ve ilim geliştikçe yapılan araştırmalar sonucunda, senelerdir piyasada satılan pek çok ‘popüler ilacın’ güvenilir olmadığı, bunların fayda yerine zararının daha çok olduğu ortaya çıkıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) geçtiğimiz aylarda 356 sayfalık bir rapor yayınlayarak 6 yaşından küçük çocuklara ‘öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yasaklanmasını’ tavsiye etmiştir.

Rapora göre, hem bu ilaçların etkili olduklarını gösteren kesin bilimsel kanıtlar yok ve hem de çok önemli hatta ölümcül de olabilen yan etkilere sahipler. ABD’ de son 35 yıl içerisinde en az 125 çocuğun reçetesiz satılan ve ‘tezgah üstü ilaçlar’ adıyla adlandırılan bu ilaçlar yüzünden öldükleri belirlenmiş; ölüm ihtimali 2 yaşından küçüklerde daha da yüksek bulunmuştur.

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olarak gösterilen Chest’ in son sayısında gösterilen bir araştırmada, reçetesiz satılan Vicks VapoRub isimli soğuk algınlığı ilacının da 2 yaşından küçük çocuklar için tehlikeler taşıdığı bildirildi.

Araştırmada, bu ilacın bronşlarda iltihaba sebep olarak, mukus yapımını arttırdığı ve mukusun küçük bronşlardan temizlenmesini azaltarak çok ciddi solunum yetersizliğine yol açabileceği ve bu yüzden küçük çocuklarda kullanılmaması öğütleniyor.

Wake Forest University School of Medicine’ de yapılan araştırma sonucunda, Vicks’ in insanlarınkine çok benzer bronşlara sahip olan dağ gelinciklerinde mukus üretimini yüzde 59 oranında artırdığı ve mukus atılmasını yüzde 36 oranında düşürdüğü, ilacın solunum yollarında kan toplanmasını düşürmediği, sadece beynin bronşların açık olduğunu sanmasını sağladığı belirlenmiş.

Araştırmayı yapan uzmanlar, ilacın aslında solunum sistemini açmadığını, ama beynin solunum yolları açıkmış gibi algılamasını sağladığını da ileri sürüyorlar.

Aslında uyarı var

Vicks VapoRub, Proctor and Gambel şirketi tarafından üretilen ve neredeyse yüzyıldan beri kullanılmakta olan ve ülkemizde de çok popüler olan buharlaşan merhem şeklinde bir ilaç.

İçinde kafur(kâfur ağacından çıkarılan, hekimlikte kullanılan, yarısaydam ve beyaz, kolayca parçalanabilen, çok ıtırlı bir madde.), Hindistan cevizi yağı, mentol, okaliptüs yağı, timol, terebentin ve sedir ağacı yaprağı yağı bulunuyor. Hastaların göğüs kısmına, boynuna, sırtına  ve ağrıyan yerleri üzerine sürülüp ovalanarak uygulanan ilacın öksürük, kas ağrılarına, burun tıkanıklığı ve hapşırmaya, ses kısıklığına iyi geldiği ve solunumu rahatlattığı oluşturduğuna inanılıyor.

İlacı üreten şirket ise bu araştırmaya itiraz ediyor. İlacın bir asırdan beri kullanılmakta olduğunu, son beş yıldır bir milyardan fazla satıldığını ve herhangi negatif tesirinin bildirilmediğini ve hayvanlar üzerinde elde edilen sonuçların insanlar için geçerli olmayabileceğini ileri sürülüyor.

İlaç üretici firmaları çok haksız da gözükmüyor, zira ilacın prospektüsünde iki yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerektiği ve 6 yaşından küçüklerin ilacı soluyarak içlerine çekmemeleri gerektiği ve ilacın burun deliklerine sürülmemesi uyarısı yer almakta. Çünkü ilacın içinde bulunan kafur yutulduğunda ve emildiğinde toksik etkiler gösterebiliyor.

Gelelim neticeye

Bu araştırmadan çıkarılması gereken çok önemli notlar var:

1. Bir ilacın yüzyıldır kullanılıyor olması dahi onun güvenli olduğunu göstermiyor.

2. Bitkisel ilaçların yan tesirlerinin olmadığı veya faydaları olmasa bile zararlarının da olmadığı kesinlikle doğru değil.

3. İlaçlar mutlaka tavsiye edildiği şekilde kullanılmalı, dozlara ve doz aralıklarına çok dikkat edilmeli.

4. Senelerdir kullanılan çok popüler ilaçlardan bazılarının aslında hiçbir faydalarının olmayabileceği unutulmamalı.

5. Küçük çocuklara ilaç verirken doktorlar da çok iyi düşünmeli, rastgele ilaç kullanmaktan kaçınmalı.

Araştırmanın kaynağı: 

http://journal.publications.chestnet.org/article.aspx?articleID=1089581

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır