10.06.2019 - Sağlık Portalı

Akçiğer Kanseri Sigara Hariç Hangi Sebeplerden Oluşur

Akçiğer Kanseri Sigara Hariç Hangi Sebeplerden Oluşur

HAVA KİRLİLİĞİ

Hava kirliliğinin de akciğer kanseri için bir  tehlike faktörü olabileceği ileri sürülmektedir. Bunun en önemli kanıtı, akciğer kanserinin hava kirliliğinin yoğun olduğu ülkelerde ve şehirlerde daha fazla görülmesidir.

Çeşitli araştırmalarda, hava kirliliğine neden olan kükürt dioksit, azot dioksit gibi maddelerin sigara dumanındaki kanserojenik maddelerin tesirlerini artırdıkları saptanmıştır. Dizel egzozuna ve petrol yanma ürünlerine maruz kalan kişilerde akciğer kanseri görülme riski yüksektir.

MESLEK

Akciğer kanserinin bazı meslek gruplarında daha çok görüldüğü eskiden beri bilinir. Meslekleri nedenleri dolayısı ile uranyum, arsenik, krom, nikel, kadmiyum, alüminyum, berilyum vb. maddelerle uğraşanlarda akciğer kanseri görülme riski yüksektir.

ARSENİK

Arsenik toprakta doğal olarak bulunmaktadır ve buradan içme sularına karışabilir. Arsenik bulaşmış suların içilmesi akciğer kanseri tehlikesini artırır. Sigara da içilmesi bu riskin katlanarak artmasına sebep olur.

BESLENME

Sigara içen ve az miktarda sebze ve meyve tüketenlerde  de akciğer kanseri daha sık görülmektedir.

AKCİĞER HASTALIKLARI

Akciğerde harabiyete ve bağ dokusu artışına sebep olan hastalıklar da akciğer kanseri için tehlike oluşturur. Bunlar içinde en önemlileri eskiden geçirilmiş olan tüberküloz (verem), zatürree ve fibrozistir. Kronik bronşiti olanlarda da kanser tehlikesi fazladır.

GENETİK FAKTÖR

Akciğer kanseri genetik bir hastalık değildir, kansere yatkınlık sağlayan bazı özellikler vardır. Mesela, sigara içenlerin hepsi değil, sadece  %1-15’i akciğer kanserine yakalanmaktadır.

Ayrıca, bazı ailelerde akciğer ve diğer kanserler daha sık görülebilmektedir. İzlanda’da 1955-2002 yılları arasında akciğer kanseri olan 2756 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada akciğer kanserli kişilerin kardeşlerinde bu hastalığın görülme riski 3.5 misli, çocuklarında 3 misli, hala, dayı, amca, teyze, kuzen gibi yakınlarında ise 2 misli yüksek bulunmuştur.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, akciğer kanserinin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin; onkogenler(kontrolünü kaybetmiş protein kodlayan genlerdir), tümör baskılayıcı genler ve DNA tamir genleri çok önemli olabileceğini göstermektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır