08.06.2019 - Sağlık Portalı

Florürlü diş cilası nedir?

Florürlü diş cilası nedir?

Florürlü diş cilası nedir?

Florür, diş çürümelerini engelleyen bir mineraldir. Florürün,diş minesinde CAF tabakası oluşturduğu,dolayısı ile  dişe sağlamlık kazandırdığı bilimsel bir durumdur.Bu gerçeklikten dolayı florürün jel,köpük,cila ve gargara formu koruyucu ağız diş sağlığı programlarında kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinde de bu preparatları senelerce uygulamışlardır.
Bunun yanısıra florur,klinikte kullanılan fissür örtücülerin,duyarlılık giderici solüsyonların ve bazı dolgu maddelerinin içerisinde de bulunmaktadır.

Diş macunlarının çoğunda Florür bulunur ve dünyanın birçok ülkesinde bu amaçla içme sularına da karıştırılır,

30 seneden beri Avrupa ülkeleri ve Kanada’ da florürün dişlere senede birkaç kez cila şeklinde sürülmesi ile (fluoride varnish) çürümelerin durdurulması şeklinde bir uygulama yapılmaktadır.

Bu herhangi bir acı vermeyen ve 3 dakikada sonuçlanan bir işlemdir.

Kan florür seviyelerinin diğer lokal florür uygulamalarındaki kadar yada ondandaha  az olduğu bildirilmiştir.

Tıbbi fetva kurumu FDA, Florürlü diş cilası diş çürüklerini kaplaması ve aşırı duyarlı dişlerin tedavisi için onaylamıştır; diş çürüklerini önlemek için onayı yoktur ama endikasyon dışı kullanımı (off-label) mümkün olmaktadır.

Amerikan Dişhekimleri Birliği (American Dental Association ADA) bu yöntemi tavsiye etmektedir (1).

Meta-analiz deliller kaliteli değil diyor

Bu mevzuda en mühim değerlendirme Cochrane Ağız Sağlığı Grubu (Cochrane Oral Health Group) tarafınca 2013 senesine kadar yapılmış araştırmaların meta-analizidir (2).

1975-2012 seneleri arasında yayınlanmış olan 22 araştırmada 12.455 çocuğun bir grubuna florür cilası, bir grubuna ise plasebo uygulanırken bir grubuna da hiçbir tedavi yapılmadığı belirlendi.

Çocuk ve gençlerde kalıcı dişlere florür cilasının uygulanmış olduğu 13 çalışmada diş çürükleri ve diş kaybında yüzde 43 azalma olduğu tespit edilmiştir.

Süt dişlerine florür cilasının yapıldığı 10 çalışmada da diş çürükleri ve diş kaybında yüzde 37 azalma bulundu.

Yan etkilerle ilgili detaylı bilgi edilemedi.

Elde edilen veriler ile  senede 2-4 kez yapılan florür cilasının hem süt dişi hem kalıcı dişler üzerine çürümeyi önleyici etkisi olduğunu göstermekle beraber, sonuçların hatırı sayılır derecedeki heterojenlikle beraber yüksek önyargılı çalışmalardan elde edilmesi delillerin değerini düşürüyor.

Florürlü diş cilası faydalı mı?

Bir başka araştırma ise florür cilasının bir yararının olmadığını gösteriyor (3).

Florürlü diş cilası -saglikicinyaz.comBu araştırmada ise  7-8 yaş arası çocuklar rastgele iki gruba ayrılarak 1.473 kişilik gruba her sene 3 defa 22.600 ppm florürlü diş cilası uygulanırken 1.494 kişilik diğer gruba herhangi bir girişimde bulunulmadı.

3 yıl sonra yapılan değerlendirme ile florür cilası deney gurubunun kontrol grubuna göre birinci azı dişi çürüğünde bir değişime yol açmadığı görüldü.

FDA’ dan florür uyarısı

Florürlü diş cilası ile yapılan araştırmaların en önemli eksiği uygulamanın yan etkilerinin yeteri kadar detaylı takip edilmemiş olmasıdır.

Dünya’da florürün insan sağlığı için çok tehlikeli olduğunu savunan bir grup vardır.

Burada sadece FDA’ nın diş macunundaki florürle ilgili uyarısını vermekle yetiniyoruz(4).

Önemli
“6 yaş altı olan çocukların erişemeyeği yerde saklayınız. Eğer kazara bir fırçalama için kullanılan miktardan fazlasını yutarsanız uzman yardım almak için arayanız veya acilen zehir kontrol merkezleri ile irtibata geçiniz“.

FDA’ nın böyle bir uyarı şartı koşmasının nedeni ise diş macunları yüzünden çok fazla florür alan çocuklarda akut zehirlenme ve hatta ölüm ile sonuçlanma riskinin olmasıdır.

Florürlü cila uygulasının diş çürüklerini önlediğini ve ciddi bir yan tesiri olmadığına dair USA dışında yapılmış birçok çalışma var isede bunların kaliteli araştırmalar olduğunu ifade etmek mümkün değildir.

Kaynaklar:

1. https://www.apha.org/policies-and-advocacy/public-health-policy-statements/policy-database/2014/07/09/07/51/fluoride-varnish-for-caries-prevention

2. http://www.cochrane.org/CD002279/ORAL_fluoride-varnishes-for-preventing-dental-caries-in-children-and-adolescents

3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21921250

4. http://fluoridealert.org/

5. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/08/22/yazilar/tip-yazilari/modern-hayat/dislerimizi-nasil-koruyalim/

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır