25.10.2019 - Sağlık Portalı

Çocuklar için kış aylarında kıyafet seçimi

Çocuklar için kış aylarında kıyafet seçimi

Çocuklar için kış aylarında kıyafet seçimi

Soğuk ve ıslanmış ayaklar yalnız çocuğunuzu rahatsız etmekle kalmaz, özellikle karda yürüyen ve oynayan çocuklar için kolaylıkla donma tehlikesi de olabilir. Bu yüzden kıyafet seçiminde özellikle ayakkabı ve çorap seçimine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Su geçirmeyen, dikişsiz ve ayağa tam oturan ayakkabıları, hava geçiren botları tercih edin.Bazı tamamen plastikten imal eden botlar, ayakların havasız kalmasına ve bakteri oluşumuna müsade etmektedir. Ayrıca çocuğun ayağını botun içinde rahatsız edecek şekilde çok ağır ve kalın çorapları tercih etmeyin. Daha ince belki iki tane olarak giydirebileceğiniz pamuklu, terletmeyen çorapları seçiniz.

Bütün giysiler içinde palto kadar, çocuğun hareketini ve özgürlüğünü kısıtlayan başka bir giysi yoktur herhalde. Bu yüzden çocuklar palto giymemek için direnir, fırsat buldukları anda da çıkarıverirler bu giysiyi. Ama palto da kışın giyilmesi mecburi olan bir giysidir. Bu yüzden çocuğunuz ile  inatlaşmadan, neden palto giyilmesi konusunda onu ikna ederek ve seçimini kendi yaptığı paltolar alarak bu problemi çözmeye çalışmalısınız. Çok dar, ağır, kaşındıran, hareketi engelleyen paltolar almayınHafif ve yalıtımlı malzemeden yapılmış olanları tercih edin.

Çocuklar için kış aylarında kıyafet seçimi

Ayakla ayakkabı arasında boşluk kalmaması korumayı da azaltacağından ya da gereğinden fazla geniş ayakkabı da çorabın kayarak toplanmasına neden olacağından ayakkabı seçimi önemlidir. Özellikle bebeklerin elleri soğuk havada donmaya en açık alanların başında gelir. Bu yüzden tek parmaklı yada normal bir eldiven, hatta çocuğunuzun beğenebileceği birkaç çeşit eldiven çocuğunuzun kışlık gardırobunda mutlaka yer almalı. Daha büyük çocuklar için su geçirmeyen, yalıtkan eldivenler tercih edilmelidir.

KIYAFET SEÇİMİ

Siz ne kadar dikkatli giydirirseniz giydirin, çocuğunuz bunları üzerinde aynı titizlikle tutmayacaktır. Özellikle fazla hareketli, oyuna düşkün çocuklar giyimleri konusunda daha rahat davranırlar. Fazla terlemek, üşümek kadar çocuğa rahatsızlık verebilir ve birtakım cilt problemlerinin ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun boynunu, ellerini sık sık kontrol edin. Soğuksa ısıtın. Islak ve sıcaksa bir kat giysisini çıkarın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır