12.06.2019 - Sağlık Portalı

iştahsız çoçuklar için ne yapılmalı?

iştahsız çoçuklar için ne yapılmalı?
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

iştahsız çoçuklar için ne yapılmalı?

1 İlk önce çocuğa sofrada yemek yemesi için zor kullanılmamalıdır. Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi olduğundan çocuklar daha fazlasını yiyemez. Çocuğa yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk fazla gelen gıdayı çıkarabilir.

2 Her çocuğun gelişme hızıyla alakalı olarak bir yemek yeme oranı vardır. Örneğin, seneler ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek oranı azalabilir. Ergenlik döneminde ise iştah tekrardan artabilir.

İştahsız çocuklara ne yapılmalı?

3 Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips vb. abur cubur gıdalar da iştahı engelleyebilir. Ancak, çocuk acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gerekir. Acıkan çocuğa ısrarla yemek zamanını bekletmek onun iştahının kaçmasına neden olabilir. Henüz yemeği hazır yapılmamış çocuğa, alması gereken gıdalardan bir miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir.

4 Sofrada çocuğu olabildiğince kendi haline bırakmak ve kendisinin yemek yemesine imkan tanımak gerekir. Evi kirletmemesi ve çeşitli kurallara uyması yönünde onu zorlamamak çocuğun yemek davranışına karşı daha olumlu tutum geliştirmesini kolaylaştırabilir. Bazen iştahsızlığın altında, çocuğun yemek yeme karşısında yaşamış olduğu zorlamalar ve baskılar geliyor olabilir ve bu müdahaleler nedeni ile çocuk yeme isteğinden uzaklaşmış olabilir.

5 Çocuğun sofrada oyalanması ve yemeğini ağır yemesi karşısında tepki göstermemek en iyisidir. Ayrıca çocukla konuşmak, hikayeler anlatmak, şakalar yapmak da onun yemek yemesini zevkli hale getirebilir.

6 Küçük çocukların istediği ve gereksinimleri olan gıdaları bilerek düzenlenen yemek listeleri onları sağlıklı tutacaktır. Çocuğa değişik seçenekler sunmanın yanında alınması ihtiyaç duyulan gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek, çeşitlendirmek onların istemedikleri gıdalara karşı da pozitif davranmalarına destek olabilir. Amaç çocuğun çok yemek yemesi değil arzu edilen ve onun için gerekli olan gıdaların alınmasıdır.

 

İştahsız çocuklar için ne yapılmalı? yazımızın lütfen 2. sayfasına geçiniz.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır