23.10.2018 - Sağlık Portalı

Çocuğunuzun konuşmasına destek olmalısınız

Çocuğunuzun konuşmasına destek olmalısınız

Çocuğunuz konuşmayı öğrenmeye doğduğu andan itibaren başlar. Çocuğunuz konuşmayı doğal olarak yakın çevresinden öğrenecektir. Eğer çocuğunuzla yeterli miktarda konuşamazsanız konuşmayı asla zamanında ve uygun bir biçimde öğrenemez.

Çocuğunuza bir objeyi, bir eylemi tanıtırken ya da direktif verirken her zaman aynı kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Çocuğunuz istediği nesneyi işaret ettiğinde, onu verirken mutlaka adını da açıklayın. Çok sayıda kelimelerle ve çok çabuk konuşmayın. Çocuğunuz ilgisini ve dikkatini kaybedip dinlemeyi bırakabilir.

Olabildiğince tane tane ve sakin bir şekilde konuşmaya çaba gösterin. Mutfakta, banyoda, odada nerede olursanız olun çocuğunuzla birlikte iken yaptığınız çalışmalar hakkında basit cümleler ile tarif ederek konuşun. Arada konuşmanızı tamamlayın, bekleyin ve çocuğunuza cevap vermesi için zaman tanıyın. Çocuğunuzun yerine kesinlikle yanıt vermeyin. Onun cevabı ise basit bir ses çıkarmak şeklinde olabilecektir, Kendisini anladığınızı belirtip anlatmaya devam edin. Değişik iki ya da üçlü sözcük gruplarını tekrar tekrar kullanarak çocuğunuza destek olabilirsiniz; suyunu iç, sütünü bitir, paltonu giy, ayakkabını çıkar, uyku vakti, büyük kırmızı araba, kitabı oku, gibi.

Basit emirleri uygulama için çocuğunuzun zamana ve denemeye ihtiyacı olacaktır. “Ceketini giy, gazeteyi babaya ver, telefonu anneye getir, televizyon kumandasını getir” gibi basit emirleri devamlı kullanın. Bunları anlayarak bu emirleri yerine getirdiği zaman kendisini uygun bir şekilde ödüllendirin ve bu davranışlarını teşvik edin. Çocuğunuzun konuşması için uygun ortam meydana getirmeye çalışın.

Unutmayın ki sevdiği ve hoşlandığı şeyi tekrarlamak isteyecektir. Konuşma konusundaki çabalarını her zaman takdir edin. Sonuçlar mükemmel olmasa bile çabasını bir alkış veya aferin ile ödüllendirin. İstediğini söylemesi için onu destekleyin, yüreklendirin ve bu konuda çaba gösterin. Hikayesini kendi üslubunda, kendi kelimeleri ile söylemesi için sabredin. Eğer söylediğini anlamadıysanız bekleyin ve onu bir daha anlatması için denemeye özendirin.

Son Söz
Tüm çocuklar farklı şekillerde gelişir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişme hızı ve şekli  vardır. Down Sendromu da  olmak üzere engelli çocuklarda bu daha yavaştır. Ancak düzenli ilgi ve çalışma ile pek çok çocuğun çok düzgün ve açık bir dille konuşabilir düzeye gelmemesi için hiçbir neden yoktur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Yes No