08.06.2019 - Sağlık Portalı

Çocukların korku ile baş edebilmesi

Çocukların korku ile baş edebilmesi

Çocukların korku ile baş edebilmesi

* Çocuğa, korkuları ile baş edebilmesinde yardımcı olmak gerekir. Çünkü korkular aşırı bir duruma gelirse çocuğun büyümesini, gelişmesini ve psikolojisini etkileyebilir. Öncelikle, mantıksız olsa da korkuların gerçek olduğunu kabullenmek gerekir. Korkacak bir durum olmadığını söylemek korkuyu azaltmak yerine daha da arttırabilir.

* Eğer banyo sırasında istenmeyen bir durum oluşmuş ise, ağzına su ya da gözüne sabun kaçmış ise çocuk korkar. Böyle bir durumda , su sesi duyar duymaz çocuğun ağlamaya başlaması doğaldır. Çocuğa cesur olmayı öğretmeye çalışmak yerine güven duygusu oluşturmak en doğru yoldur. Çocuğunuzu zorla suya sokarak korkulacak bir şey olmadığını göstermeye çalışmak, çocukta kendisinin korunmadığı düşüncesini yaratabilir ve bu durum çocuğunuzu ruhsal bozukluğa itebilir.

Çocukların korku ile baş edebilmesi

Üstüne çok varmadan, samimi ve yumuşak bir ses tonuyla konuşarak, gülümseyerek onu sakinleştirmek en güzel çözümdür. Çocuk korkuyor ise, kendini yalnız hissetmesine izin vermemek gerekir. Bir olay ya da durumdan korktu ise, ona bir şey olmayacağını hissettirmek, kucağa alıp okşamak, hala sakinleşmedi ise onunla oyun oynayarak dikkatini başka yöne çekmek en doğru yöntemdir.

Çocukların korku ile baş edebilmesi:  Güven Sağlamak

* Çocuğun güven duygusunu artırmak, korkuları yenmede en önemli kullanılacak yöntemdir. Bu sebeple çocuğun yaptığı her ilerlemeyi, başarıyı takdir etmek, ödüllendirmek, hata yaptığında ise şiddetli cezalardan kaçınmak gerekir. Korkuya kapılmış çocuğa kızmak, etrafındakilerin onunla alay etmesine izin vermek son derece yanlış bir durumdur. Korkmamasını söylemek de yanlıştır.

Çocuk ancak siz sakin olursanız, ona kızıp suçluluk duymasına sebep olmazsanız rahatlayabilir. Korkan bir çocuğun üstüne varmamak, ona korkusunu hatırlatmamak gerekir. Hatırlatmak korkusunu daha da arttırabilir.

* Çocukların hayatlarındaki korku kaynaklarını temizlemek doğru yöntemlerden biridir. Korku filmlerini, ürkütücü haber programlarını çocuklara izlettirmemek gerekir. Çocuk herhangi bir dekorasyondan ya da oyuncaktan korkuyor ise onları ortadan kaldırmak önemlidir. Çocuğa verilecek cezaların da, kapalı, karanlık odaya kilitlemek korkuyu aşırı tetikler biçimde olmaması gereklidir.

* Anne çocuğun korkmadığını bile bile “köpek geliyor” şeklinde çocuğu şartlar ise, çocuğa yeni korkuyu kendi tanımlamış olur. 0-16 ay arası dönemin güven duygusunun yerleşmeye başladığı önemli bir dönem olduğunu unutmayarak; çocukla sakin, sevecen ve gülümseyerek konuşmanın her konuda en iyi yöntem olduğunu hatırda tutmak gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır