22.10.2019 - Sağlık Portalı

Çocukların televizyon izlemesi sakıncalı mıdır?

Çocukların televizyon izlemesi sakıncalı mıdır?

Çocukların televizyon izlemesi sakıncalı mıdır?

Reklam seyretmek çocuğun dikkatini ve görsel hafızasını geliştirmesine yararlı olabilir. Ancak uzun solukta, çok fazla tv izlenildiğinde, çocuğun dikkat süresinin kısa kalmasına, bir mevzuyu uzun süre takip edememesine neden olabilir.

İlave olarak, çocuğun tüketim alışkanlıklarını, reklam verenlerin menfaatleri doğrultusunda şekillendirebilir. Reklamlar, çocuklara, şu veya bu ürüne sahip olarak mutlu olacaklarının mesajını verir. Yetişkinleri bile etkisi altında bırakan bu mesajların, çocuklar üstündeki tesiri oldukça daha fazladır.

Televizyonda çocuklar açısından sakınca oluşturabilecek bir program türü de sihirle alakalı programlardır. Bu dizilerde tüm problemler sihirle çözülmekte, insanlar işlerini basit bir şekilde halledebilmekte ve imrenilecek bir güce sahip olmaktadırlar. Çocuklar “Örümcek Adam”benzer hareketler ile benzer biçimde camdan aşağıya atlamak istemekte, içilen sıvı ile birlikte çocuklar uçacaklarını düşünmekte “sihirli değnek”le isteklerine bir an önce ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Çocukların televizyon izlemesi

Çocuklar özellikle diziler ve bazı tv programları aracılığı ile bazı rol modelleri dayatılır. Çocukların izlediği programlarda sunulan cinsiyet rolleri son derece  etkileyicidir. Çocuklar bu klişeleri zihinlerine yerleştirip onlarla özdeşleşirler. Çocuklar programlardaki kahramanlar gibi yaşamaya çalışıp, onların olaylar karşısında yaptıklarını örnek alarak kendi düşünce ve kimliklerini oluşturmada zorluk yaşayabilirler.

Araştırmalar, küçük yaşta çok tv seyredip, şiddetten ve saldırganlıktan etkilenen çocukların, ilerki yaşlarda daha çok şiddet sergilediklerini, yasalara karşı geldiklerini, daha çok ceza ödediklerini göstermektedir.

Çocukların televizyon izlemesinin istenilen orandan fazla olan çocuklarda, kendilerini ifade etmekte zorlandıkları; dil gelişimi ve iletişim kurma açısından yaşıtlarının gerisine kaldıkları bilinmektedir.

Çocukların televizyon izlemesi makul seviyelerde gelişmesine faydalı olabilir, fakat aşırı derece televizyon ve youtube gibi tüm konsantrasyonlarını saatlerce verdiği izlenimler çocuklarda dikkat dağılımına sebep olduğu ve bunun gelişimini etkileyen bir unsur olduğu önemli bir gerçektir.

Protected by Copyscape

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır