09.06.2019 - Sağlık Portalı

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan Sarılığı nedir?

Sarılık, yenidoğan bebej cildinin ve göz aklarının sarı halini almasıdır. Eritrosit dediğimiz kırmızıkan hücrelerinin yıkımı sonucu ortaya çıkan, bilirubin denen sarı renkli bir maddenin kanda aşırı birikmesi sarılığa neden olur.

Bebeklerde yenidoğan sarılığı neden görülür?
Normalde kanda biriken bilirubin maddesi karaciğer tarafından bünyeye alınır, safra ile bağırsaklara atılır ve sonrasında dışkı ile uzaklaştırılır. Karaciğerin bilirubini alım hızından daha çok bilirubin oluşacak olursa, yenidoğan sarılığı ortaya çıkar

Bu durumun birkaç nedeni vardır:

Yenidoğan Sarılığı

1 Yenidoğan bebeğin karaciğeri hemen hemen oluşumunu tamamlamamıştır. Bu yüzden vücutta biriken bilirubini ihtiyacı kadar uzaklaştıramaz,

2 Yenidoğan bebeklerde karaciğerin alıp atabileceğinden daha çok bilirubin oluşur,

3 Bebeğin bağırsaklarına salgılanan bilirubinin büyük bir kısmı dışkı ile dışarı atılamadan yeniden geri emilir.

Bilirubin ne anlamına gelir?
Kana renk veren kırmızı kan hücreleri, hemoglobin denen bir madde içerir. Yaşam süreleri kısa olan bu hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıkan hemoglobin sarı renkte bilirubine dönüşür. Normal yenidoğanlar ihtiyacından fazla kırmızı kan hücrelerine sahip olduklarından ve karaciğerleri yeteri kadar olgunlaşmadığından oluşan bilirubini hemen kandan uzaklaştıramazlar. Daha büyük bebekler, çocuklar ve erişkinler bilirubini çabucak kandan uzaklaştırırlar.

Bebeğimin yenidoğan sarılığı olduğunu  nasıl anlayacağım?
Anne ve babalar bebeklerinin teninde ve göz aklarındaki renk değişimlerine dikkat etmelidirler. En iyisi bebeğin doğal ışıkta değerlendirilmesidir. Yenidoğan sarılığı önce yüzde arkasından, gövdede de fark edilir. Sarılık ilerledikçe ayaklara doğru yayılır. Parmağınızla bebeğin burun ucuna yada alnına nazikçe basıp çektiginizde normalde cilt beyaz görünür. Eğer sarı renk görülüyorsa bebeğinizin doktorunu arayarak sarılığını denetim etmesini isteyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır