11.06.2019 - Sağlık Portalı

Bebekler için Beslenme Önerileri

Bebekler için Beslenme Önerileri
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Bunu ifade etmenin en doğru yöntemi, bebeğin kilosunun takip edilmesidir. Bütün bebekler doğduktan sonraki ilk 2-3 gün doğum kilosunun %10’unu aşmayacak bir oranda zayıflayabilirler. Bu vücutlarındaki hafifçe ödemin (şişmenin) çözülmesi sonucunda meydana gelen bir kayıptır. Çoğu zaman bebeklerin ilk bir haftanın sonunda doğum kilolarına geri dönmüş olurlar. Kilo artışı bundan sonrasında başlar.

Yeni doğan bir bebek dönemin büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Karnı acıkınca uyanır, beslenir, altını kirletir, yeniden uyur. Doğumdan sonrası  ilk günlerde 8 ila 15 kere beslenebilir. Beslenme aralıkları 2-3 saati aşmamalıdır. Yeterli beslenen bir bebeğin ilk 15-20 gün içerisinde gaz pek oluşmadığı için gaz sancısı nedeni ile ağlamaz. Ağlama ilk günlerde çoğunlukla doymamanın göstergesidir.

Bebekler için Beslenme Önerileri

BEBEKLER

Gastro-kolik refleks denilen bir olay sonucunda her beslenme esnasında yada kısa bir süre sonrasında bezini kirletebilir. Her beslenmenin arkasından kakalı bez almak ishal olduğunu göstermez. Yeni doğan bebek kakası ilk günlerde koyu ve renk olarak siyah renge yakındır. Bu koyu renkli yapışkan kaka ilk 4-5 gün içinde bitmelidir.

Daha sonraları anne sütü kakası denilen sarıdan-turuncuya değişen renklerde ve cıvık oluşur. Aralarda sadece çiş ile ıslatılmış bezler de olabilir. Bebeğin az sayıda bez kirletmesi ve kirlenen bezlerin az oranda çiş yada kaka içermesi anne sütünün yetersiz bulunduğunun bir göstergesidir.

Yeni doğan döneminde günde 7-8 bez değişiklik yapmak normal kabul edilir. Sayı bundan daha çok olabilirse de çok daha az olması beklenmez. Burada bilinmesi gereken başka bir detay da seyrek kaka yapmanın  her zaman bir sorun olmadığıdır. Yeterli beslenen bebekler de az miktarda kakalı bez kirletebilirler. Çişli bezlerinde sayılması gerekmektedir. Hazır bezlerde bunu anlamak oldukça  zor olabilir. Bebeğin altındaki bez kullanılmamış bir bezle ağırlık yönünden karşılaştırılması yararlıdır.

Anne sütü ile beslenen bebek için ek olarak su ihtiyacı yoktur. Anne sütünün büyük bir bölümünün su olduğu bilinmelidir. Çişli bezlerin olması suyun da yeterli bulunduğunu gösterir. Bebek, emme esnasında sütü yutma sesi duyulabilir. Sessiz bir odada emzirirken bebeğin sütü emerken yuttuğunu duyabilirsiniz. Emzirdikten sonra anne göğüsünün gerginliği  azaltması, yumuşatması gerekir.

Süt ile dolan göğüsler oldukça  gergin ve ağrılı olur. Bebek emerek bunları boşaltmalıdır. Bebeğin genel olarak derisi dolgun ve gergin olmalıdır. Yeterli besin alan bebeğin karın derisi elle tutulup bırakıldığında hızlı bir şekilde  eski haline döner. Yeterli beslenilmediğinde deri gerginliği azdır. Deri hamur kıvamı şeklindedir. Tutup bırakıldığında eski haline yavaş döner. Ayrıca kalınlığı dolgun olmalıdır. Küçük ve zayıf doğan bebeklerde deri oldukça incedir.

 

Bebekler için Beslenme Önerileri lütfen 2. sayfaya geçiniz…

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır