09.06.2019 - Sağlık Portalı

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalı

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalı

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalı

Etkeni “Clostridium tetani” adlı bir bakteridir. Mikroplar  yaygın olarak toprak ve hayvan dışkılarında bulunur. Bu hastalık tüm dünyada görülür. Tetanos her yaşta  görülür. Yaz aylarında erkeklerde insidansı daha fazladır (yaraların toprakta kontaminasyonu nedeni ile) .Gelişmekte olan ülkelerde (Türkiye dahil) yeni doğan tetanos yaygınlığını devam etmektedir.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalı

Göbek kordonunun steril olarak kesilmesi ve iyi bakımı, hamile olan annenin tetanos toksini ile aşılanması yeni doğanda hastalığı önler.

Bulaşma nasıl olur?
Bilhassa  kırsal kesimde, toz, toprak, insan ve hayvan dışkıları bu hastalığa neden olan mikrobu taşırlar. Esas korkulması gereken büyük yaralanmalar değildir. Onları zaten hekim görür ve tedavi için uygun yaklaşımını belirler. Ama ufak sıyrıklar, çizikler, kıymık batması çok daha tehlikelidir. Böcek sokması, köpek ve kedi ısırığı, tırmalaması tetanosun giriş kapılarıdır. Bu şekilde en küçük çizik veya sıyrık uygun şekilde temizlenip dezenfekte edilmelidir. Derin oluşan yaralar, ezikler, yanıklar ve diğer yaralanmalar organizmanın büyümesi için uygun ortam hazırlar.

Bulgular nasıl tespit edilir?
Kuluçka süresi 5 ile 14 gün arasında değişebilir. Hastalık sinsice, istemli kasların sertliğinin giderek artmasıyla görülmeye başlar . Genellikle ilk olarak çene ve boyun kasları tutulur. Dikkat: Bebeklerde ilk bulgu emmede güçlük olabilir. 24-48 saat civarında değişebilir

 

Rijidite hızla göğüs ve uzuvlara yayılır. Çene kasları spazmı ile “kenetlenmiş çene” gelişir. Alın kırışıklığı, kaşların çatılması ve ağız köşelerinin çekilmesi ile yüz farklı değişime uğrar (Sardonik gülüş). Karın duvarı tahta gibi sert bir hal alır. Ağrılı spazm şeklinde olan ve birkaç saniye ve dakika devam eden kasılmalar, parlak ışık, ani ses ve hastanın hareketi gibi çeşitli uyaranların tesiri  ile kendini gösterir. Şuur genellikle açıktır. Ateş  yoktur ya da çok azdır. Haftalar içerisinde kasılmaların sıklığı, şiddeti azalır ve yavaş yavaş kaybolur.

Ayrıca daha büyük çocuk ve erişkinler için kullanıma hazır sadece tetanosu ihtiva eden aşılar da mevcuttur. Çocuğun tetanoz aşısı düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Tetanoz aşısı yapılmayan çocuklarda Gamma globulin ve birinci tetanos aşısı yapılır. Bundan sonra  tetanoz aşısı devam ettirilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır