15.12.2019 - Sağlık Portalı

Uykusuz Anneler Kulübü

Uykusuz Anneler Kulübü

Uykusuz Anneler Kulübü

Bebekler ihtiyaçları olduğu kadar uyurlar. Özellikle ilk aylarda ki uyku saatleri size uygun olmayabilir. Uyku düzeni oluşana dek sizleri  bu durum birazcık yoracak, biraz da uykusuz bırakacaklardır. Bu dönemde bebeğinize karşı daha anlayışlı olmanız gerekir.Ayrıca annelere de  eşlerinin destek olması gerekmektedir. Yıllar sonra tatlı bir hatıra kalacak bu dakikalar için, uykusuz kalmanız her şeye değer! Gündüz çok güzel uyuyup tam sizin uyumak istediğiniz anda kalkıp oyun oynamak isteyebilirler. Sabrınızı test etmeye çalışabilir. Uyku düzeninin oluşması belli bir zaman alacaktır.

Uykusuz Anneler Kulübü

Bebeğiniz doğduğu an  itibari ile onun için her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Belki de bu yüzden ilk günlerde geçirdiğiniz uykusuz geceler önemli olmayabilir sizin için. Fakat bu tempoya ne kadar dayanılabilir diye düşünebilirsiniz.

Bebeğinizin rahat ve güzel uyuması için odasına ve yatağına itina göstermeniz gerekir. Temizliğine, rahatlığına ve aydınlatma düzenine dikkat etmelisiniz. En az bir yaşına gelene dek yastıkta uyutmamanız önerilmektedir. Bebeğin yatış konumu hakkında ortak görüşün en iyisi, yan yatış pozisyonudur. Ancak nasıl yatırırsanız sık sık kontrol etmenizde yarar vardır. Bebeği aşırı sarmalamayın. Odasını ılık tutun, 20-22 derece en idealidir.

Bazı bebekler vardır; doğumdan sonra hayatlarının başlayacağı eve geldiklerinde tüm ev halkına hükmeder, istediğini yaptırır, ya da söz dinleyen bir bebek olur. Bazı bebekler vardır annelerini geceler boyunca uyutmaz, gündüzleri uyur, geceleri oyun oynamak ister.

Haftalar hatta aylar boyunca gecenin bir yarısında tatlı uykunuzdan uyanmak pek hoş olmayan bir durum Geceleri arada bir eşinizden destek isteyecek oluyorsunuz ama o yorganı başına çekip daha derin bir uykuya dalıyor. Bir gün olsun yataktan dinlenmiş ve kendinizi iyi hissederek kalkmanın nasıl bir his olduğunu hatırlamıyor olabilirsiniz…

Siz bebeğinize düzenli bir uyku alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız en başta siz karar vermelisiniz. Sabırlı olacak, bu yaptıklarınızın sonucunda bebeğinize uyku alışkanlığı kazandıracağınız konusunda kararlı davranacaksınız. Bebeklere yön gösterildiği ve uygun ortam hazırlandığı takdirde 3-4 ay arasında kendiliğinden uyuma alışkanlığı kazanıyor.

Yapılması gereken gündüz daha aydınlık, gürültülü, bol sesli bir ortam sağlarken, geceleri olabildiğince sessiz, loş, uyaranlardan arındırılmış bir ortam sunmak. Geceyi gece gibi, gündüzü gündüz gibi biraz da belirginleştirerek ortamı hazırlarsanız, bebeğiniz de birçokları gibi uyum sağlayacaktır. Eğer yine de başarılı olamazsanız o zaman biz çocuk hekimleri olarak imdadınıza bazı medikal ve paramedikal önerilerle yetişebiliriz. Fakat bunun en son çare olduğunu düşünmelisiniz… Siz bunu başarabilir siniz!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır