10.06.2019 - Sağlık Portalı

Solunum durmasında ilk yardım

Solunum durmasında ilk yardım

Hasta aniden konuşamaz hale gelir. Nefes alamadığını belirten işaretlerde bulunur. Hastanın öksürükle yabancı cismi atabilmesi için akciğerlere kısmen hava girmesi gereklidir. Sırta vurmak yöntemi ile kürek kemiklerinin arasına eltabanı ile sert darbelerle vurularak ilk yardım yapılır.


Solunum durmasında ilk yardım
Solunumu durmuş kişilerde zaman kaybetmeden suni solunuma geçilmeli, bu da ağızdan ağıza yada ağızdan buruna hava verilerek yapılmalıdır. Çoğu zaman su boğulmalarında hastanın midesindeki ve akciğerindeki suyu çıkartmak için gereksiz süre kaybedilmektedir. Oysaki mide suyunun herhangi bir zararı yoktur. Akciğerdeki suyun da çıkarılması mümkün olmamaktadır.

Solunum durmasında ilk yardım

Hasta sert bir zemine sırtüstü şekilde yatırılır. Ağız içi parmaklar ile kontrol edilerek, sıvazlanarak içinde kusmuk, toprak, yosun, kırık diş, takma diş vs. var ise çıkartılır.

Çene yukarı çekilirken baş hafifçe geri yatırılır. Ağız yolu ile solunum yapılacaksa burun burundan yapılacaksa ağız kapatılır. Derin şekilde nefes alınır. Çapraz olarak ağız ağıza yerleştirilir. Göğsün kabarmasına yetecek kadar nefes verilmelidir. Baş yana çevrilerek tekrardan nefes alınır. Bu işlem 3-4 saniye arılıklar ile tekrarlanır. Hastanın kendi solunumu gelene kadar tekrarlanır.

Kalp durmasında ilk yardım
Kalp durmasında hastanın bilincinin kapalı bulunduğunu ve kalp atımlarının hissedilmediğini görürüz. Boyunda şah damarı kalp atımlarının en çabuk hissedildiği yerdir. Kalp Masajı kesinlikle kalp durduğundan emin olduktan sonra yapılmalıdır. Hasta sert bir zemine sırüstü gelecek şekilde yatırılır. Hasta ayağının altına bir yastık konur. Kalbe kanın dönüşü kolaylaştırılır.

Göğüs kemiğinin üçte bir  alt kısmına gelecek şekilde el ayası altta diğer el ayası alttaki elin üstünde olacak şekilde baskı uygulanır. Parmaklar göğse değmemelidir. Kollar dirsekten bükülmeden baskı uygulanır. Normal bir erişkinde göğsün 4-5 santimetre aşağı inmesi yeterlidir. Dakikada 80-100 kez masaj yapılır. Her 5 kalp masajından sonra 1 kez suni solunum yaptırılır.

Su Boğulmalarında İlk yardım
Tuzlu veya tatlısu boğulmalarında uygulanacak tedavi aynıdır. Boğulma sırasında soluk borusunun kasılmasına bağlı olarak çok az oranda su akciğere gider. Soğuk hava  su boğulmalarında 20-30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp masajına başlanmalıdır.

İlk yardım hayat kurtarır!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır