12.06.2019 - Sağlık Portalı

Yemek yeme savaşları

Yemek yeme savaşları
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Yemek yeme savaşları

Bebeklerin ve çocukların özelliklerinden biri de  itiraz etmektir. Bir gün önce çok güzel yediği bir gıdayı ertesi gün yemeyi şiddetle reddedebilir. Hatta hiçbir yemeğini yemeyi de istemeyebilir. Yeni tatlara karşı isteksiz davranışlarda bulunabilir. Her gün aynı şeyleri yemek çocuklara daha güven verebilir. Bu bir çeşit kendilerini koruma mekanizmasıdır. Bildiği besinler ona daha güvenli geldiği için, yeni gıdalara kolaylıkla itiraz edebilir. Az az alıştırmalar sonucunda güven ve tat tanışıklığı ilerledikten sonra yeni besini alabilir.

Yeme konusundaki itirazlar çocuğun kendi kişiliğini ortaya koyma, kendini ispat etme mücadelesi, göstergesi olarak kabul edilebilir. “Bana bunu yediremezsin” demek istercesine sizin otoritenize karşı gelmek istemektedir. Israrınız bundan dolayı sıklıkla geri teper. Minik çocuklar uzun süre konsantre olamazlar ve yemek süresi onlara uzun gelebilir.

yemek yeme savaşları

Başta güzel yiyen çocuk biraz sonra sıkılarak yemek istemeyebilir. Sanılanın aksine, mama sandalyesinde veya masada çocuğunuzun dikkatini çekecek başka şeyler (oyuncak, TV gibi) olmadan, sakin bir tavırla yedirmeye çalışmanız daha başarılı olur.

Çocuğunuzun çok çeşitli besinleri yemesini düşünmeniz genellikle gerekli olduğu kadar gerçekçi olmayan bir düşüncedir. Kendi kararını vermesi, tercih şansı olması, kendini daha huzurlu hissetmesini sağlar. Onu yemek istemediği bir besini ve istemediği bir miktarda yemeye zorlamanız, o anda olmasa da daha sonrasında mutlaka bazı sorunlara yol açabileceğini bilmelisiniz. Yeni gıdaları yemesi konusunda ısrarınız ve onun itirazı, ilerideki dönemlerde yeni bir şeyleri denemekten korkan, açık görüş konusunda sorunlar yaşayan bir kişi olmasına sebep olabilir.

Çocuğunuzu yeme konusunda kendi kararlarını vermeye bıraktığınızda, makarna, kraker veya sizin için bir anlam ifade etmeyen besinler yiyebilir. Fakat sizler kararlı bir şekilde onu izlediğinizde sonuçta yemesi faydalı olan besinleri de yiyecektir. Yeter ki siz ona yemesi uygun ve gerekli olan besin için başka yöntemler deneyin. Kendi haline bırakıldığında, ısrar olmadığında sizler için uygun olmayan besinleri öncesinde istese de kısa bir süre sonra onları da istemeyecektir.

Bu konuda, destek olabileceğine inandığım pratik bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yemek yeme savaşları 2. sayfaya lütfen geçiniz….

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır