10.06.2019 - Sağlık Portalı

Anne adayları için pratik notlar

Anne adayları için pratik notlar
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Anne adayları için pratik notlar

* Bebeklerin gözleri niçin mavimsi görünür?
Yeni doğanların gözlerinde mavimsi bir renk olur. Bu mavim silik çocuğunuzun göz renginin mavi olacağını belirtmez. Doğumundan itibaren haftadan haftaya değişir. Renkli gözlere sahip olacak bebeklerde mavi ton, daha canlıdır. Sadece açık mavi gözlü görünen bebeklerin gözleri zaman içinde yeşil, açık ela gibi farklı renklere dönüşebilir. Koyu gözlere sahip olan bebeklerde mavilik daha koyudur, kalıcı göz rengi daha açık renkli bebeklere göre daha kısa zamanda belirginleşir.

Anne adaylarının en çok merak etmiş olduğu konulardan biri de yeni doğan bebeğin göz rengidir. Özellikle anne babadan birinin farklı göz rengine sahip olması bu merakı  bir miktar arttırır. Ancak göz renginin kalıtsal (genetik) bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Genel olarak bebeklerin ilk 9 ayda göz renkleri tam olarak belli olmaz.

Anne adayları için pratik notlar

* Tenleri niçin bu kadar güzel kokar?
Bebekler güzel kokar çünkü terleyemezler. Ter bezleri başlangıçta tam olarak gelişmediğinden, yetişkinler gibi terleyemediklerini bilmelisiniz. Terleyemedikleri için bakterilerin oluşturdukları kötü kokuyu bebeğinizde hissetmeniz mümkün değildir. Ayrıca gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için annelerin çok sık banyo ettirdiklerini düşünürseniz, güzel kokmamaları için hiçbir sebep yok. Banyodan sonra cildi yumuşatmak için kullanılan yağlar ve kremler  bebeklerin güzel kokmasına sebep olur.

* Bebeğin teni neden bu kadar yumuşak olur?
Bunun sebebi yetişkinlere oranla ciltlerinin daha çok nem ve yağ oranına sahip olmasıdır. Sert olan dış tabaka henüz oluşmamıştır. be sebeple yumuşacık ve pürüzsüz bir tene sahiptirler. Bu bilgileri dikkate alarak bebeğinizi, güneşin yakıcılığından ve rüzgardan korumanız gerektiğini unutmamalısınız.

* Neden bazı bebekler saçlı, bazı bebekler ise kel olarak dünyaya geliyor?
Bebeğinizin saçlı veya saçsız doğması onun gelecekteki saçının gür olup olmayacağına ifade etmez. Bebeğiniz saçlı da doğsa, bir süre sonra o saçlar dökülecek ve çocukluk saçları gelecektir. Genel olarak  genetik bir faktör olarak gür saçlı aileye sahip bebekler saçlı doğma oranı daha yüksek olup bunun tersi de olması da normaldir. Bebeklerin saçlı doğup-doğmamasında kalıtsal (irsî) özellikler ve rahim içi etkenlerin yanında, çevresel faktörler de oldukça önemlidir…

* Bebeklerin nefesi neden güzel kokar?
Güzel kokar çünkü onların dişleri yok. Eğer dişleri olsa idi bakterilerin oluşması için ortam sağlayacağından kötü koku duyabilirdiniz. Ayrıca anne sütü ile beslendiklerinde çoğu zaman hoş bir süt kokusu duyulmasına neden olmaktadır. Bebeklerin sık sık ağzını açmalarının sebebi; ağzında oluşabilecek bakterileri engellediğinden temiz kalmalarını sağlıyor.

* Bebekler Neden uykularında gülümsüyorlar?
Evet, bebekler rüya görüyorlar da ondan. Yetişkinlerin 8 saatlik bir uykuda ortalama 2 saat rüya gördüklerini ve uyandıklarında çoğu zaman hiçbirini hatırlamadıklarını düşünüldüğünde, bebeklerin rüya görmelerini daha rahat anlayabiliriz. Bebeklerin uykuda verdikleri gülücüklerin sebebi, rahat ve mutluluğundan kaynaklanıyor.

* Bazı bebeklerin yüzünde neden beyaz sivilceler oluşur?
Bebeğinizin yüzünde meydana gelen beyaz sivilcelerin nedeni, cildinde tıkanmış ter ve yağ bezleridir. Bu yağ bezleri daha çok burun, yanaklar ve çenede milia adı verilen toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz noktacıkların belirmesini sağlar. Sakın bu noktaları sıkmaya kalkmayın.Çünkü ter ve yağ bezleri birkaç hafta içinde çalışmaya başlayacaktır.

* Bazı bebekler neden tüylü doğar?
Bazı yeni doğan bebeklerin vücudunda belirgin ince tüyler bulunur. lanugo adı verilen ipeksi, ince vücut tüyleri daha çok saçlı deriye komşu bölgelerde, omuzlarda, alında, kulaklarda ve yüzde etkin bir şekilde görülebilir. “Bebeğim, çok tüylü mü olacak?” diye paniklemenize gerek yok. Çünkü haftalar içinde bu tüyler dökülecek, bebeğinizin teni tertemiz bir hal alacaktır.

Anne adayları için pratik notlar lütfen 2. sayfaya geçiniz.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır