13.06.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğumuza zeka testi yapalım mı?

Çocuğumuza zeka testi yapalım mı?
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Çocuğumuza zeka testi yapalım mı?

Zekanın tanımlanması güçtür. Zeka tanımı ve ölçülmesi ile ilgili olarak çok sayıda yöntem geliştirilmiştir. Zeka, insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüne verilen ad olarak ifade edilmektedir. Zeka testi olarak adlandırılan ölçme araçları da zihinsel yeteneği ölçmeyi hedefler.

Farklı Yöntemli Zeka testleri
Beynin iki yarım küresi bazı fonksiyonlarının toplamı olduğu düşüncesiyle her iki yarım küreye ait bazı fonksiyonları ölçen testler geliştirilmiştir. Bugün en yaygın olarak kullanılan zeka testleri sözel ve performans yeteneklerini ölçmektedir. Zeka testleri farklı yönleriyle eleştirilmekle birlikte kliniklerde çocuk ve gençlerin zihinsel gelişim düzeylerini belirlemek konusunda etkili testlerdir.

Zeka testlerinin önemi
Zeka testleri kliniklerde değişik amaçlarla kullanılabilmektedir. Bir çocuğun zihinsel gelişim geriliğini (zeka geriliği) veya üstün zihin gücünü (üstün zeka) ortaya çıkarabileceği gibi hangi yeteneklerinin ne denli gelişmiş olduğunu, hangi alanlarda daha fazla gelişmiş hangi alanlarda daha az gelişmiş olduğunu zeka testleri aracılığıyla tespit etmek mümkündür. Ayrıca bu testler aracılığı ile  çocuğun nörolojik, görme yada işitme ile ilgili bir problemi  olma durumunu da tespit etmek mümkün olabilmektedir.

Çocuğumuza zeka testi yapalım mı?

Zeka testlerine ne zaman  başvurulmalı?
Her anne baba bebeğinin sağlıklı olduğu kadar zeki olmasını da ister. Hemen her anne baba da çocuğunun zekasını merak eder. Çocuğun her yeteneği, değişik durumlardaki problemi çözme ve akıl yürütme tarzı hep zeka göstergesi olarak yorumlanır. Özellikle de becerileri ve farklılığı ile çevresi tarafından fark edilen aileler uzmanlara başvurup çocuğunun akıllı olduğunu düşündüklerini ve zekasını ölçtürmek istediklerini belirtirler.

Ancak böyle bir merak bir çocuğa zeka testi uygulanması için yeterli bir sebep değildir. Çocuğunuzun ne kadar zeki olduğunu sadece belgelemek için test uygulanması çocuğa fayda değil  zarar verir. Zekanın ölçülmesi fiziksel ve fizyolojik ölçümler kadar gerçek değildir. Sayısal bir veri elde edilmesi ile  bu veri daha çok klinik değerlendirme için bir anlam ifade etmektedir. Zaman içinde, eğitim ile , hayat koşulları ve zekanın iç dağılımında, hatta toplam sonucunda değişmeler mümkün olabilmektedir. Yani zeka çeşitli çevresel faktörlerle etkilenerek değişebilmektedir.

Zeka testi uygulama kararı ancak bir uzman tarafından verilebilir. Çocuklar okulda, evde veya başka toplumsal ortamlarda okul başarısı, uyum ve davranış problemleri yaşıyorlarsa yapılacak bazı değerlendirmelerin ardından zeka testi yapılması gerekebilir.

Zeka testine gereksinim duyulmasının nedeni çocuğun olası bir öğrenme güçlüğünün tespit edilmesi olabileceği gibi üstün zihin gücüne sahip oluşunun tespitide olabilir. Çünkü her iki sonuçtada çocuklar uyum ve davranış sorunları yaşayabilirler.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır