06.11.2019 - Sağlık Portalı

Yenidoğanlara ait pratik bilgiler

Yenidoğanlara ait pratik bilgiler
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Yatış pozisyonu
Yeni doğan bebek yan yatırılmalıdır. Böylece yüzükoyun yatırmaya bağlı ani bebek ölümleri ve sırtüstü yatırmaya bağlı tükürük ve kusmukla boğulmalar engellenebilir.

Uyku düzeni
Bebek dünyaya geldiğinde gece-gündüz ayrımını bilemez çünkü anne karnında gece veya gündüz yoktur. Tüm gündüz uyuyup tüm gece uyanık kalabilir. Bunu engellemek için bebeği gündüzleri bol ışıklı, hareketli, sesli ortamlarda tutmalı, altını değiştirirken, emzirirken onunla konuşmalı, geceleri ise aksine loş ışıklı, daha sessiz bir ortamda emzirirken, alt değiştirirken sessiz olmalı ve böylece bebeğe gece-gündüz farkını öğretmelisiniz.

Alt temizliği
Yenidoğan bir bebeğin cildi çok hassastır. Alt temizliği için alkol içermeyen, pH dengeli, hassas ürünler kullanılmalıdır. Altını en az 3 saatte bir kontrol etmeli, kesinlikle kakalı bırakmamalısınız. Alt temizliği için su da iyi bir alternatiftir. Altını temizledikten sonra kurulamalı, hem beslemek hem de koruyucu bir bariyer oluşturmak için saf zeytinyağı veya uygun bir bakım kremi kullanmalısınız.

Göbek bağı temizliği
Göbek bağı anne karnında bebeğin anneden besin ve oksijen alışverişini sağlar. Doğum sırasında göbek kordonu uygun şekilde kesilir, bebeğe bağlı bölüm bir süre sonra beslenemeyip düşer. Bu süre ortalama 3 gün ile 15 gün arasındadır. Göbek kordonu kesinlikle çok temiz tutulmalıdır çünkü enfeksiyonları çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Günde en az iki kez bir antiseptik solüsyon ile pansuman yapılmalı, bezin dışında tutularak kaka ve çişle temas etmesi önlenmelidir.

Oda sıcaklığı
Yeni doğan bir bebek için uygun oda sıcaklığı ortalama 22 derecedir. Prematürelerde daha yüksek sıcaklık önerilir. Yeni doğan döneminden sonra oda sıcaklığının 20-25 derece arasında olması yeterlidir. Çok sıcakta havadaki nem oranı azalır ve bebeğin solunum yollarının savunma mekanizması zarar görür.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır