06.04.2018 - Sağlık Portalı

Doğumsal kalça çıkığı belirtileri nedir?

Doğumsal kalça çıkığı belirtileri nedir?

Doğumsal kalça çıkışı önlenebilir mi?

Doğumsal kalça çıkığı sık görülen bir gelişim bozukluğudur.Özellikle Karadeniz Bölgesinde yaygındır. Yakın akraba evlilikleri doğumsal kalça çıkığı ihtimalini yükseltmektedir. Doğumsal kalça çıkığı kız çocuklarda erkeklerden daha fazla görülür.

Genellikle tek taraflı olmasına rağmen her iki kalçayı da etkileyebilir. Doğumsal kalça çıkığı toplumsal yönden önemli bir hastalıktır, çünkü zamanında tanı konup tedavi edilmezse, kişiyi toplumla bütünleşmekten alıkoyacak ölçüde ağır biçim ve işlev bozukluklarına sebep açabilir.

Kalça çıkığı her zaman doğumsal olmayabilir, bu sorun sonra da ortaya çıkabilir. Belirgin gelişim bozukluğu durumunda bebek doğduğunda uyluk kemiğinin başı tümü ile çıkıktır. Dolayısı ile bu tip kalça çıkığında belirgin klinik ve radyolojik emareler doğumdan hemen sonra tanı konmasına olanak verir.

Doğumsal kalça çıkığı belirtileri nedir?

Doğumsal kalça çıkığı başlıca belirtileri şunlardır:

  • Elle muayenede uyluk kemiği başının belirgin biçimde yüksek olduğu belirlenir..
  • Çıkık kalça tarafındaki bacak daha kısadır. Hasta sırtüstü yatarken bacakların birlikte bükülmesi kısalığı belirgin hale getirir; bu durumda dizlerin aynı düzlem üzerinde olup olmadığı kontrol edilir.
  • Daha kısa olan bacağın uyluk bölümünde deri büklümleri veya boğumları fazladır.
  • Çıkık tarafındaki kalçanın dışa doğru olmasından dolayı uzaklaşma hareketi sınırlanmıştır.

Kalça ekleminin sabit bir şekilde bulunmadığı, bahsedilen muayene yöntemleri ile belirlenebilir. Doğumdan hemen sonra ilk muayene de yapılan bu işlem 1 hafta ve 1 ay sonra hatta 6. aya kadar tekrarlanmalıdır. Kuşkulu durumlarda ultrason ile kontrol yapılabilir ve daha sonra da belli aralıklarla kontrol için tekrar ultrasona çağrılabilir. Direkt röntgen grafikleri özellikle 3. aydan itibaren daha belirgindir ve uyluk kemiği başının leğen kemiğinden uzaklığı ile yüksekliği belirlenerek olayın varlığı ve derecesi araştırılır.

Doğumsal kalça çıkığında erken teşhis önemli
Doğumsal kalça çıkığı probleminin tedavisi erkenden teşhis konulanlarda çok basittir ve genellikle ilk aylarda sadece çift ara bezi yeterlidir.

Gecikmenin süresine göre tedaviye ilave aygıt veya cerrahi müdahalelerin eklenmesi gerekir. Yaşamın ilk 3 ayında teşhis konularak tedavi edilen olguların hemen hepsi kısa zamanda tam olarak iyileşir. Yaşamın ilk senesinden, yani çocuk yürümeye başladıktan sonra teşhis konan bir kalça çıkığı ise traksiyon, alçı, cerrahi girişim gibi çok daha zor ve karmaşık yöntemlerle tedavi edilir. Üstelik tedavi çok daha uzun sürdüğü halde sonuçlar her zaman çok iyi sonuçta değildir.

Yaşamın ilk aylarında belirlenir ise olguların yüzde 95’inde çok iyi netice alınır.

Çocuğun bacaklarını açık konumda bulundurarak, uyluk kemiğinin kaçmaya eğilimli olan üst ucunu, kalça kemiğinin yuvasının şekline göre merkezi bir doğruda tutmaya dayanır. Bu duruşu sağlamak için basit bir takım ortopedik aygıtlar kullanılır. Tedaviye doğumdan sonraki ilk aylarda başlanır ise, kalçayı normal hale getirmek için 5-6 aylık bir zaman yeterlidir. Bir yaşa kadar çocuk herkes gibi yürümeye başlayabilir. Eğer kalçadaki bozukluk hafif ise, yalnız eklemde hafif bir gelişme geriliği var ise ve bu durum kalça filmiyle tespit edilmiş ise, çift bez kullanarak çocuğun bacaklarını bir süre için kalçadan iyice açık tutmak yeterlidir.

Çocuğun yürüme çağına gelmesi ya da doğumsal oluşum bozukluğunun başlangıçtan beri ağır olması sebebi ile uyluk kemiği başı kalça kemiğindeki yuvasından ayrılmışsa gerçek bir çıkık söz konusudur ve cerrahi girişimi zorunlu duruma gelir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır