08.06.2019 - Sağlık Portalı

D Vitamini vermeyi unutmayalım

D Vitamini vermeyi unutmayalım

Raşitizm, kemiklerde kalsiyum depolanmasının yetersiz olmasına bağlı olarak, özellikle uzun kemiklerde şekil bozukluklarıyla her yaşta görülebilen bir çocukluk çağı metabolik hastalığıdır. Özellikle süt çocukluğu döneminde görülen raşitizmin sebepleri çeşitli olmasına rağmen, en sık olarak D vitamini eksikliğine bağlı olarak gözükmektedir

Raşitizm; bebeklerde kasılma, huzursuzluk, baş terlemesi, kabızlık, kaburgalarda oval  çıkıntılar, bıngıldakların geç kapanması, kafa kemiklerinde yumuşama veya eğrilme, geç oturma ve yürüme, bacaklarda çarpıklık, göğüs kemiklerinde bozukluk (göğüs içe ya da öne doğru çıkar), kamburluk, bel kemiğinde eğrilik gibi emareler ile ortaya çıkar. Anne sütünde yeterli miktarda D vitamini bulunmadığından, mutlaka bebeklere doğumu izleyen ilk günlerden itibaren D vitamini başlanması gerekmektedir.

Besinlerle yeterli derecede D vitamini alınamaması, yeterince güneşe çıkılmaması, alınan D vitamininin bazı hastalıklar nedeniyle emilememesi gibi durumlarda da raşitizm ortaya çıkabilir. Çocukların güneşten yararlanabilmeleri için mutlaka direkt güneş ışığına maruz kalmaları gerekir. Cam arkasından değil direkt olarak güneş ışığının etkisinde kalınmalıdır. Bu arada korucuların güneş ışınlarını çeşitli şekillerde etkisizleştirdiğini de gözardı etmemek gerekiyor.

Güneş ışınlarının neden olabildiği cilt kanserlerinden korunalım derken, yararlarından da mahrum kaldığımızı düşünüyorum. Çocuklarımızı her gün en az 30 dakika güneşe çıkarılmalarını öneriyoruz. Mevsimin durumuna göre kışın öğle saatlerinde güneşli olabilirken, yazın bu saatlerin dışında ama yakın saatleri tercih etmekte yarar vardır. Yazın güneş ışınlarından zarar görmeyelim diye hem koruyucu kullanıp, hem de sabah ya da akşama yakın saatlerde güneşe çıkmamızın bir yararı olacağını pek zannetmiyorum.

D vitamini düzenli ve uzun süreli verildiğinde yeterli kalsiyum ve fosfor sağlayarak yeni kemik oluşumunu arttırmaktadır. D vitamininin diş ve kemik gelişiminde çok önemli faktörü vardır. Sürekli olarak büyüyen ve gelişen, yeni kemik ve diş dokusu oluşan çocuklarda bu vitaminin yeterli alınmasının önemi çok büyüktür. D vitamini bağışıklık sistemimizin çalışmasına yarar sağladığı gibi, büyüme ve gelişmede çok önemli fonksiyonu vardır. Pratik olarak yeterli D vitamini alınamazsa büyüme gelişme geri kaldığı gibi, kemik diş gelişimi sorunları ve sık geçirilen ateşli hastalıklar kaçınılmazdır.

D vitamini başlıca hayvansal besinlerde bulunuyor. Tereyağı, süt, peynir, balık ve karaciğer başlıca D vitamini kaynaklarıdır. D vitamini bitkilerde de bulunur ve sadece hayvansal gıdalardan alınan D vitamini vücutta depolanmaktadır.

Sonuç olarak gerek besinlerle alarak, gerek ise güneş ışınlarına direkt maruz kalınarak D vitamini ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz gibi büyüme gelişmenin hızlı olduğu dönemlerde (özellikle süt çocukluğu döneminde) vitamin desteğine de gerek vardır. Yenidoğan döneminden başlayarak doktorunuzun önerdiği vitamin ilaçlarını lütfen aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmaya çalışın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır