08.06.2019 - Sağlık Portalı

Çocuk Yaralanmaları İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Çocuk Yaralanmaları İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Çocuk Yaralanmaları İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

    Sizin çocuğunuz da tıpkı diğer çocuklar gibi düşe kalka büyüyecek ve yara-bereleri, çocukluğunun vazgeçilmezlerinden biri olacak. Sadece böyle durumlarda ilk müdahalenin bilgili yapılması ve hangi durumlarda doktora başvurulması olması  gerektiğini bilmemiz yeterlidir. Çocukluk yaralanmaları çağının vazgeçilmezleri içinde yer alan yara-bereler, çoğunlukla evde yapılacak kolay müdahalelerle tedavi edilebilir.

Bu müdahalenin bilinçli bir şekilde  yapılması ve profesyonel desteğe hangi durumlarda başvurulması gerektiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Küçük kesilme şeklindeki yaralanmaların çoğu zaman hiçbir sakınca oluşturmazlar. Bu durumda ciddi kanama nedeni ile kan basıncının düşmesine bağlı bazı potansiyel riskler söz konusudur. Yine yaralanmanın şekline ve yerleşimine göre kas tendonlarında ya da sinirlerde de ezilme veya kesikler oluşabilir. Kanamalı ve büyük-derin bir kesik var ise acil tıbbi müdahale yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yara temizliği nasıl yapılmalıdır?

Çocuk Yaralanmaları

Soğuk musluk suyu kesilme, yüzülme yada delinme sonucu ortaya çıkan yaranın temizliği için en uygun malzemedir. Yara, doğrudan akan suyun altında tutulabileceği şekilde , üzerine bir kaptan su akıtılarak da temizlenebilir. Yaranın içerisindeki toz toprak yada diğer yabancı maddeler bu şekilde temizlenir. Bu şekilde temizlenmiş bir yaranın, vermiş olduğu hasar daha rahat görülebilir.

Yaranın etrafındaki kısım sabunlu ve yumuşak bir bezle temizlenmelidir. Sabun yaralı kısımda tahrişe yol açabileceği için yaranın kendisiyle doğrudan temas ettirilmemelidir. Hidrojen peroksit yada antiseptik solüsyonlar gibi daha güçlü temizleme malzemeleri yarada tahrişe neden olabilir; üstelik çoğu zaman fazladan bir koruma da sağlamaz.

Kanama varsa ne yapılmalı

Kanama, yaranın temizlenmesini sağlar. Küçük kesiklerin çoğunda kanama kısa sürede kendiliğinden durur. Yüz, baş ve ağız çevresinde kan damarları oldukça çok olduğu için bu bölgeler daha çok kanayabilir. Kanamayı durdurmak için elinize aldığınız temiz bir bezle, tercihen avuç içinizi kullanarak, doğrudan kesilen yerin üzerine sürekli bir basınç uygulamalısınız.

Elinizi yarayı kontrol etmek gibi sebepler ile yerinden ayırmamalı ve 5 dakika süre ile baskı uygulamaya devam etmelisiniz. Elinizle yaraya bastırdığınız bezin kanla dolması durumunda onu yerinden oynatmayarak üzerine yeni bir bez daha koyup, daha basınçlı bir şekilde tutmaya devam edin. Oluşabilecek kan pıhtılarını bu aşamada temizlemeye çalışmayın. Eğer yara, kolda ve bacaktaysa, kolu veya bacağı kalp seviyesinin üzerinde kalacak şekilde yukarıya kaldırmak kanamayı yavaşlatacaktır.

 

Çocuk Yaralanmaları İlk Yardım … Lütfen 2. sayfaya geçiniz…

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır