26.10.2019 - Sağlık Portalı

Biberon mamasında olması gereken özellikler

Biberon mamasında olması gereken özellikler

1 Anne sütünde olduğu gibi bebeğin henüz yeterince olgunlaşmamış böbreklerine fazla yük bindirmemek için uygun protein düzeyinde ve içeriğinde olmalı.

2 Anne sütündeki gibi sindirimi kolay bir yağ karışımı içermelidir.

3 Anne sütünün karbonhidrat (şeker) kaynağı sadece laktozdur. Kullanacağınız biberon mamasında da karbonhidrat kaynağı bebeğin sindirim sistemine uygun olmalıdır.

5 Bebek için gerekli Kalsiyum, Demir, C Vitamini ve D Vitamini başta olmak üzere, gerekli tüm vitamin ve mineralleri içermelidir.

6 Bebeğin retina tabakası, beyin hücreleri için önem taşıyan yağ asitlerini yeterli miktarlarda ve doğru oranlarda içermelidir.

7 Anne sütünde bulunan prebiyotik özellikli liflerden içermelidir. Prebiyotik özellikli lifler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal bir koruma sağlar. Ayrıca sindirim sistemini düzenler.

Biberon mamalarının hazırlanmasında temizliğe ve hijyene çok önem verilmelidir.

1 Mama hazırlama sırasında kullandığınız tüm araçları ve kapları önceden sterilize edin. Biberonun kapağını ve emziğini kullanmadan önce mutlaka 10 dakika süre ile kaynatmalısınız.

2 Mama hazırlarken kullandığınız su en az 10 dakika kaynatılmış olmalıdır.

3 Doktorunuzun farklı bir önerisi yoksa kutu üzerinde kullanım talimatlarına ve dozlara uyulmalıdır.

4 Biberon emziğinin delik çapı bebeğin beslenmesini engellemeyecek şekilde olmalıdır. Deliğin dar olması bebeğin çabuk yorulmasına geniş olması ise mamanın bebeğin genzine (üst solunum yoluna) kaçmasına neden olur.

5 Mamayı bebeğe vermeden önce mamanın sıcaklığını bileğinize damlatarak veya yanağınıza dokundurarak kontrol etmelisiniz.

6 Mamayı her zaman taze hazırlayın. Kesinlikle artık mamayı kullanmayın.

7 Bebeğinizin ağzında biberon varken uyumamasına dikkat edin. Bu aynı zamanda diş çürümelerine ve kulak enfeksiyonlarına sebep olabilir.

8 Bazı anneler bebekler daha fazla kilo alsın diye mamaları daha konsantre hazırlarlar. Bu bebeğin fazla su kaybetmesine neden olur. Bazı durumlarda ise anneler mamayı fazla sulandırarak verirler. Bu da bebeğin büyümesini ve gelişimini olumsuz yönde etkiler. Mamalar mutlaka kutu üzerindeki dozajlara göre hazırlanmalıdır.

9 Mamalar kesinlikle mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır. 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır