22.12.2019 - Sağlık Portalı

Bebeklerde kolik rahatsızlık tedavisi

Bebeklerde kolik rahatsızlık tedavisi

Bebeklerde kolik rahatsızlık

Koliğin etkinliği kati olarak gösterilmiş bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak bazı tavsiyeler ve ilaçlar kısmen faydalı olabilmektedir:

Oğlunuzun veya kızınızın kolik rahatsızlık olduğunu anladığınızda, bunun geçici bir durum olduğunu bilin!

1-Ilk olarak bebeğinizi bir hekime götürün ve ağlama ve karın ağrısına neden olabilecek diğer hastalıklar ile ayırıcı tanısının yapılmasını sağlayın (İdrar yolu enfeksiyonu, ishal, kulak iltihabı vb.)

2-Bebeğinizin sakin ve tok olmasını sağlayın.

3-Bebeğinizi dik olarak kucağınıza alın, sırtına küçük darbeler vurarak sakinleştirmeye ve gazını çıkarmaya çalışın.

4-Biberonla beslenme 20 dakikadan az sürüyorsa daha ince delikli bir biberon başıyla gıda vermeyi deneyin. Böylece hızlıca emip hava yutmasını engellediğiniz şekilde, emme arzusunu da giderin.

Bebeklerde kolik rahatsızlık

5-Sessiz ve daha az aydınlık bir oda dış uyaranları azaltarak destek olabilir.

6-Bebeği korkutabilecek ani hareketlerden sakının.

7-On dakikadan fazla süredir bebeğiniz ağlıyorsa, kontrol altında tutarak yüzüstü yatırmayı deneyin.

8-Çok hareketli bebeklerde(kontrol altında tutarak) bebeğin bir battaniye ile sarmalanması işe yarayabilir.

9-Bazı bebekler araba yolculuğu ile bazıları da saç kurutma makinesi yada elektrik süpürgesi sesi ile sakinleşebilecektir.

10-Anne-baba olarak çocuğunuzun sağlıklı bir bebek olduğunu, Kolik rahatsızlık durumunun çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi üzerinde hiçbir negatif tesiri olmayacağını ve bir süre sonra kendiliğinden geçeceğini unutmayın ve moralinizi bozmayın.

11-Bebeğinizi formül mamaları ile besliyorsanız, başka mamalar kullanmayı deneyin . İnek sütü proteini şeklinde olan mamalar yerine soya formüllü mamalar bazen faydalı olabilmektedir.

12-Bebeğinizi emziriyorsanız yediğiniz gıdalara dikkat edin (Lahana, karnabahar, brokoli, inek sütü, çikolata ve soğandan uzak durmayı deneyin)

13-Koliklerde kullanılan hiçbir ilacın yararı  şuana kadar ispatlanmamıştır.

14-Sizi üzen bu durum karşısında yapacağınız şeyler sınırlı. Bebeğinizi yatıştırmak için elinizden geleni yapın. Sık sık besleyin, gezdirin, sakin şarkılar dinletin, sallayın, hoplatın. Bebeğinize karşı daima sabırlı ve anlayışlı olun. Biz oğlumuz için yana doğru sallanacak şekilde salıncak kurarak, bir nebze kolik rahatsızlık kesmeyi başarmıştık.  Unutmayın bu geçici bir durum ve ileride tatlı bir hatıra olarak kalacak…

15-Kolik rahatsızlık olan bebeğe ilaç verebilirsiniz fakat kolik ilaçla geçmeyebilir. Bu sebeple koliğin nedeni halen tam olarak ortaya çıkarılamadığı gibi, birden fazla faktörle ilgisi olduğu düşünülmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır