26.10.2019 - Sağlık Portalı

Mutlu Bebek – Mutlu Aile

Mutlu Bebek – Mutlu Aile

Mutlu Bebek – Mutlu Aile

Bir bebeğin karnının doyurulup, altının temizlenmesi haricinde en çok anne babasının sevgisine ihtiyacı vardır. Esasen mutlu ve huzurlu bir bebek ilk bakışta kendini belli eder. Etrafa gülücükler saçan bir bebek, anne babasından görmüş olduğu sevgi ve ilgiye mutluluğu ile karşılık verir. Bebek doğumundan itibaren anne babasına bağımlı olduğundan tüm mutluluğu da onların mutluluğu ile parelel.

Mutlu Bebek - Mutlu Aile

Ancak bebeğiniz büyüdükçe duygusal ve zihinsel gelişimi yönünden size büyük görevler düşer. Bebeğinizin hoşlandığı oyunlar, aktiviteler yaşına karşın değişiklik gösterir. Onunla beraber oynamak, onunla birlikte bir şeyler paylaşmak anne babanın dikkatsizlik etmemesi gereken görevi olmalıdır. Aslında onlar nelerden hoşlandıklarının sinyallerini anne babalarına gönderir. Biraz esnek ve kurallara aşırı bağlı kalmadan bebeğinizi mutlu etmek çok da zor değildir;

1- Bebeğinizle beraber oyun oynamak onun için en büyük mutluluktur. Bebeğinizle istediğiniz gibi oyun oynayabilirsiniz. Bu hem sizi hem de bebeğinizi son derece mutlu edecektir. Onu günlük hayatınızın içine katabilir ve birlikte alışverişe çıkabilirsiniz. Sizin rahat ve sakin olmanız bebeğinize de yansıyacaktır. Yumuşak, parlak renkli oyuncaklar onların daha mutlu olmalarını sağlar. Unutmayın ki Mutlu Bebek, mutlu aile gerektirir.

2- Banyo saatleri bebekler için rahatlatıcı ve keyifli olabilir. Ancak bazı bebekler banyodan korktukları için sorun çıkarabilir. Oysa bunun anneden kaynaklanabileceği görüşündeyiz. Bebeğinizi yıkamaktan korkuyor olabilirsiniz, sinirli haliniz bebeğe yansıyabilir. Olaya sakin yaklaşırsanız hem bebeğiniz için  hem de sizin için banyo saatlerinden keyif alabilirsiniz.

3- Anneler bebeklerinin sevdikleri yiyecekleri bilirler. Bebekler sevdikleri gıdaları kabul edip sevmediklerini reddederek tepki gösterirler. Yemek konusunda onu zorlamaz, onunla işbirliği yapmış olursanız yemek saatleri “mutlu saatler” mutlu bebeklere dönüşür.

4- Bebeğiniz ilk aylardan itibaren sizin ilginize muhtaçtır. Birlikte geçirdiğiniz dakikalarda bebeğinize söyleyeceğiniz sevgi dolu cümlelere cevap vermese de bu diyalog da onu mutlu eder. Onunla konuşurken ara verip, kendince cevap vermesini bekleyiniz. Bir bakışla, bir gülücükle kesinlikle size cevap verecektir.

5- Ruh hali iyi ise ona şarkı mırıldanmak onun epey hoşuna gidecektir. Banyo saatlerinde veya altını temizlerken ona şarkı söylemeniz bebeğinizi çok keyiflendirir.

6- Bebeğiniz büyümeye başladıkça evi ve etrafı keşfetmek isteyecektir. Bu keşifler sırasında onu engellenmek istemeniz onu mutsuz eder. Evde alacağınız birtakım tedbirlerle onun güvenli ve mutlu bir şekilde etrafı tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

7- İlk yaşından sonra bebeğiniz sosyalleşmeye başlar. Ancak yeni arkadaşlar konusunda ona baskı yapmamalısınız. Herkes ile iyi arkadaş olmak zorunda değildir ve bu bebeğinizin içine kapanık olduğunu göstermez. Sizin herkes ile samimi olmamanız gibi bebeğiniz de kendine yakın bulduğu bir ya da iki çocukla arkadaşlık edebilir.

8- Bebeklerin yapmış olduğu aktiviteler aylarına göre değişim gösterir. Üç aylık bebeğin yapacağı etkinlik bir yaşındaki çocuğunkinden farklı olur. Bebeğinizi başka bebekler ile karşılaştırmayın. Onun en sevdiği oyunları seçerek ona yardım edebilirsiniz. Bebeğiniz sevdikleri oyunlardan büyük keyif alır.

Mutlu Bebek

 

9- Bebeğinizin mutlu ve huzurlu olması anne babanın mutluluğuna bağlıdır. Sürekli gerilmiş ve stresli ortamda bebekler de huzursuz olur. O gün gergin ve sinirliyseniz bunu üzerinizden atın, kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Arada bir kendinize de vakit ayırın. Bol bol gülün ve pozitif düşünmeye çalışın. Rahatlamış anne baba, rahatlamış çocuk anlama gelir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır