26.10.2019 - Sağlık Portalı

Bebeğin ilk banyosu

Bebeğin ilk banyosu
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Banyo hem zevkli hem de sağlıklı! Üstelik anne ile bebek arasında sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından da çok önemli bir faktör. Bebeğin cildinin temiz tutulması, cilt sağlığı için büyük önem taşıyor. Bebeğin banyosu, temizliğin temel şartlarından biri. Ancak özellikle bebeğin ilk banyosu genç anneleri ürkütüyor. Bu dönemde annenin kafasına bir sürü soru takılıyor. Sürekli olarak “Suyun ve odanın sıcaklığı uygun mu?” ya da “Banyo, bebeğin göbek bağına zarar verir mi?” gibi sorulara cevap arayan anne, banyo anında bebeğine gerektiği gibi rahat davranamıyor. Oysa bazı küçük noktalara dikkat ettikten sonra bebeğe banyo yaptırmak hiç de zor değil.

Banyo sıcaklığı ve süresi
Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki bebekler kendilerine anne karnındaki ortamı hatırlatan banyodan ve sudan hoşlanıyorlar. Ancak henüz ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüyorlar ve sıcaklık değişikliklerine hemen uyum sağlayamıyorlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise banyo suyunun sıcaklığı.

Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36 C, oda sıcaklığının 22-24 C olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Yine bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşüyorlar. Bu nedenle banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır