17.12.2019 - Sağlık Portalı

Ateşli çocuğun tedavisi nasıl olmalı

Ateşli çocuğun tedavisi nasıl olmalı
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Bebeklik ve çocukluk çağlarında anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başlangıcında “ateş” geliyor. Aileler kendilerinde telaş uyandıran bu durum ile sık sık karşı karşıya gelebiliyor. Esasen enfeksiyon hastalıkları en sık bağışıklık sistemi olgunlaşmasını henüz tamamlamamış olan 3 yaş altı bebek ve çocuklarda görülmektedir.

Bu açıdan anne ve babaların ateşin nasıl oluştuğu, nasıl ölçülüp değerlendirildiği, ateşe sebep  olan ciddi bakteri enfeksiyonlarının belirti ve emarelerin neler olduğu, ne zaman,  nasıl tedavi edilmesi gerektiği konularında bilgi sahibi olmaları önem taşıyor.

Ateşin en sık görülen nedeni enfeksiyonlar olup; çocuklar hayatlarının ilk beş-altı senesinde çok sık viral enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirebilir. Ateşten şüphelenildiğinde, çocuğunuzun kesinlikle vücut ısısı ölçülmelidir. Çocuğun alnına dokunularak  ateşinin olup olmadığının kontrol edilmesi güvenilir olmayıp, termometreler ile daha hassas ve doğru gerçek vücut ısısı ölçülebilmektedir.

Ateş nedir?

Vücut ısısı, normal seviyenin üstüne çıktığında ateş olarak adlandırılıyor. İnsanlar için yaklaşık normal vücut ısısı 36.5-370 C olarak kabul ediliyor.

Beyindeki hipotalamus, termostat gibi görev yaparak vücut ısısını dengeliyor. Kanda pirojen adı verilen maddeler yardımı ile hipotalamusa tesir  edilerek ateşin yükselmesi sağlanır. Vücut ısısı yüksek dereceye ayarladığında ateş oluşmaktadır. Pirojenler( Pirojen Derialtı, damar içi ya da kas içi yolla vücuda girerek, vücut sıcaklığını artıran madde), bakteri, virüs yada toksinler gibi dış kaynaklardan gelebildiği gibi çeşitli içsel kaynaklı pirojenler de vardır. Son yıllarda ateşin enfeksiyonla mücadelede bedenimize destek olduğu konusunda ciddi düzenlemeler mevcut olup, ‘her ateşi düşürelim mi’ konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. Eğer çocuğunuzun vücut ısısı; makattan 380 C üzerinde, kulaktan 37.80 C, koltukaltından 37.50 C üstünde ise, ateşli kabul edilebilir.

 

Ateşli çocuğun tedavisi nasıl olmalı; lütfen 2. sayfaya geçiniz.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır