13.12.2019 - Sağlık Portalı

Kalbin Dostları Kalp Krizi Riskini Düşürüyor

Kalbin Dostları Kalp Krizi Riskini Düşürüyor
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Kalbin Dostları Kalp Krizi Riskini Düşürüyor

Türk mutfağında sıkça kullanılan gıda maddelerinin büyük kısmı uzmanlar tarafınca “kalp dostu besinler” olarak nitelendiriliyor, Çünkü bu gıdalar, damarları temizleyerek kandaki kolesterol miktarını azaltıyor ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkıları olan kalbin dostları sağlığımız için büyük fayda sağlıyor. Bu mükemmel gıda maddeleri içinde; zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi Türk mutfağının vazgeçilmezleri bulunuyor.

İste, beslenme uzmanlarının “kalbin dostları” diye tanımladıkları besinler ve yararları:

Zeytinyağı:

Kalbin Dostları Kalp Krizi Riskini DüşürüyorDoymuş yağlar yerine, zeytinyağı kullanmanız ile birlikte, kanınızdaki kolesterol miktarı düşer ve kan basıncınız düzene girer. Son yıllarda yapılan bütün araştırmalar, zeytinyağının özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece faydalı bulunduğunu ortaya koyuyor.

Fındık:

Fındık yağ ihtiva eder, ama bu yağ kolesterol oranını düşüren mono doymamış yağdır. Ayrıca fındıkta damarları koruyan E vitamini bol oranda bulunur. Çinko, lif ve magnezyum yönünden de son derece zengindir. Bir avuç fındığa kuru üzüm ekleyip gün boyu aralıklarla atıştırın. Sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Pirinç:

Pirincin kolesterol ile savaştığı biliniyor. Ayrıca pirinç bolca miktarda E vitamini ve B vitamini içermektedir.

Soğan:

Yemek ve sofra kültürünün vazgeçilmezlerinden olan soğan, kalbinizin sağlığı için en büyük faydası olan yiyeceklerden biridir. Soğanın ihtiva ettiği maddeler, kolesterolün oksitlenip damarların duvarlarına zarar vermesini önler.

 

Kalbin Dostları

Ispanak:

Kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona karşı ıspanak birebir ayrıca kolesterolün damarlara yerleşmesini önler.Kalp dostu Ispanak, bol oranda magnezyum ve potasyum gibi mineralleri içerir ve  kan basıncını düşürür.

Fasulye:

Kuru baklagiller, özellikle de kuru fasulye, kalp sağlığı açısından önemli bir gıda maddesidir. Her gün 1-1.5 fincan kadar kuru fasulye yerseniz, kısa sürede kanınızdaki kolesterol miktarı azalır. Ayrıca kalbin dostu kuru fasulye kolesterol gibi damarları tıkayan başka maddelerin birikmelerini önler.

Sarımsak:

Kandaki kolesterol oranını düşüren sarımsak, bir burgu gibi çalışarak, kan pıhtılarının damarları tıkamasını önler Araştırmacılara göre her gün bir-iki diş sarmısak kalbi korumak için yeterli.

Greyfurt:

Narenciye türünün en faydalı meyvelerinden birisi olan greyfurt tam bir C vitamini deposudur. Ayrıca içi pembe olan greyfurt, renk veren madde damarları kolesterolün tahribatından koruyan bir kuvvetli antioksidandır.

Domates:

Domatesin kırmızı renk almasını elde eden likopen adlı bileşim, damarlarda kolesterolün birikmesini önler. Özellikle domates salçasının kolesterole karşı iyi bir silah olduğunu belirtelim.

Yulaf:

Yulaf ve yulaf gevreği, kolesterolün bir numaralı düşmanlarıdır. Yulaftaki lifler kendini kolesterole bağlar ve kolesterolü vücut sisteminden dışarı atar. Günde 1 fincan yulaf yerseniz kanınızdaki kolesterol oranı yüzde 20 oranında düşer.

 

Kalbin Dostları Kalp Krizi Riskini Düşürüyor yazının  lütfen 2.sayfasına geçiniz….

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır