22.10.2018 - Sağlık Portalı

Kansızlık için en iyi ilaç Pekmez

Kansızlık için en iyi ilaç Pekmez
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Görünürde hiçbir rahatsızlığı olmadığı halde halsizlik, iştahsızlık, çarpıntı, ayak bileklerinde şişkinlik, ara sıra da ishal ve kusma şeklinde şikayetlerden bir türlü kurtulamadığını yazan Kütahyalı (Gedizli) okuyucumuz Cavit Yassı, son zamanlarda yediği hiçbir şeyden tat alamadığını, ağzında ve dilinde devamlı bir acılık bulunduğunu da belirtiyor. Mektubunun son bölümüne gittiği doktorun kendisine “kansızlık” teşhisi koyduğunu ekleyen okuyucumuz, bizden rahatsızlığının tedavisine destek olacak reçeteler vermemizi istiyor…

Tıp dilinde genel adı “anemi” olan kansızlık kandaki alyuvar dediğimiz kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalması sonucu ortaya çıkar.

Tipik belirtileri; yüzde solgunluk, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, çarpıntı, ayak bileklerinde şişkinlik ve ağızda acılıktır. Tedavinin ilk şartı; istirahat, temiz hava ve kan yapıcı gıdalardır. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler için önerebileceğimiz en önemli gıda maddesi pekmezdir. Bol bol üzüm, karpuz veya dut pekmezi içsinler.

Pekmezle yapılabilecek aşağıdaki formülleri uygulamaları daha da faydalıdır.

* 2 su bardağı pekmeze, 1 tatlı kaşığı toz tarçın karıştırılır. Bu karışımdan gün boyu 4’er saat ara ile günde 4 defa yarımşar kahve fincanı içilir.

* 2 su bardağı inek sütüne bir tatlı kaşığı dövülmüş tatlı badem konup kaynatılır. Ilındıktan sonra içine bir su bardağı üzüm pekmezi ilave edilir. Bu karışım ikiye bölünerek yarısı sabah, diğer yarısı da akşam içilir. Bu işlem her gün tekrarlanır.

Kansızlığın tedavisinde; çok kolaylıkla hazırlayabileceğiniz “kınakına şurubu” da çok faydalıdır.

Kuruyemişçilerden alınacak yarım kilo çekirdekli siyah kuru üzüm, iyice yıkandıktan sonra demir havanda dövülerek çekirdekleri kırılır. Sonra 5 bardak suyun içine konur. 20 gram kınakına kabuğu da ilave edilerek yavaş ateşte kaynatılır. Kaynatma işlemi, su 4 bardak kalıncaya kadar sürdürülür ve kapağı kapalı vaziyette soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra ince bir tülbentten süzülerek bir şişeye konur ve buzdolabında saklanır. Her gün sabah ve akşam yemek aralarında çocuklara yarımşar kahve fincanı, büyüklere ise birer kahve fincanı içirilir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Yes No