22.10.2019 - Sağlık Portalı

‘Sağlıklı’ beslenirken sağlığınızdan olmayın

‘Sağlıklı’ beslenirken sağlığınızdan olmayın

Sağlıklı beslendiğinizi düşünmenize rağmen, kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız dikkat! Besin hassasiyetini ortaya çıkartan “Gıda Interolans” testi ile vücudunuzun hangi besin maddelerine karşı hassas olduğunu ve olumsuz tepki verdiğini tespit etmeniz mümkün

Severek yediğiniz ıspanak, enginar, domates, elma, kayısı, muz, severek içtiğiniz süt, çay aklınıza gelebilecek çok sayıda besin maddesi, siz sağlıklı beslendiğinizi düşünseniz de, sizi sağlığınızdan edebilir. Diyet yapıyor veya sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsunuz ama sürekli bir yorgunluk, kronik uykusuzluk veya depresyon hali yaşıyorsanız, tükettiğiniz bazı gıda ürünlerine karşı vücudunuz hassas olabilir. Bunu ortaya çıkartmak ise Amerika, Hollanda, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde uzun yıllardır uygulanan ve vücudunuzun hangi besin maddelerine karşı hassas olduğunu tespit eden “Gıda Interolans” testi ile artık Türkiye’de de mümkün.

KAN TESTİ YAPILIYOR
Vücudun, gıda bağışıklık profilini ortaya çıkartan bu test, kan alınarak yapılıyor ve sonucu bir hafta içinde belli oluyor. Bu testle, 270 farklı gıda ve katkı maddesi, detaylı analizle tek tek inceleniyor. Elde edilen bulgular, hastanın kişisel gıda bağışıklık profilini oluşturacak şekilde değerlendiriliyor ve bünyeye dokunan besinler tespit edilerek, kişinin bunlardan uzak durması sağlanıyor.

KİLO VEREMİYORSANIZ
Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nesrin Mutlu Civelek, bazı hastalarının, diyet programlarına uymalarına ve sağlıklı beslenmelerine rağmen, uygulanan tedavilere cevap veremedikleri durumlarla karşılaştıklarını belirtiyor: “Bu hastalarımıza ‘Gıda Interolans’ testini uygulayarak, kişiye özel bir beslenme programı çıkartabiliyoruz. Örneğin, Almanya’da 15 sene boyunca kronik kabızlığı olan bir hastaya bu test uygulandığında ıspanak yememesi

gerektiği ortaya çıkıyor. Test sonuçlarına göre, Türkiye’de çok tüketilen çayın, bazı kişilerde kronik uykusuzluğa yol açtığı belirlendi.”

GIDA KISITLAMASI VAR
Yıllardır yurtdışında yapılan ve insan ömrü boyunca bir kere yapılması yeterli olan bu testin çok güvenilir olduğunu belirten Civelek, “İmkânı olan herkesin bu testi yaptırmasında fayda var. Test sonucunda, hassas olunan gıda maddeleri değerlendirilir ve tüketimleri azaltılır” diyor.

 

Bu 270 gıdadan biri dokunabilir 

Sağlıklı beslenmenin küçük dip tüyoları
Gıda bağışıklık profilini ortaya çıkartan testin kapsadığı 270 gıda ve katkı maddesinden en sık karşılaşılanları şunlar:
* ET: Ördek, kaz, tavuk, kuzu, karaca, sığır, dana, devekuşu, hindi, bıldırcın.
SEBZELER: Enginar, patlıcan, bambu filizi, lahana, ıspanak, domates, kabak, soğan, kereviz, patates, havuç, salatalık, brokoli, balkabağı, pırasa, pazı, dolmalık biber.
TAHILLAR: Kara buğday, arpa, kestane, mısır, pirinç, kızıl buğday, yulaf, çavdar, buğday.
BAKLAGİLLER: Fasulye, taze fasulye, bezelye, nohut, mercimek.
BAHARAT VE OTLAR: Anason, fesleğen, keklik otu, Arnavut biberi, karabiber, kırmızı biber, dereotu, sarmısak, kişniş, kimyon, selam otu, küçük Hindistan cevizi, karanfil, kekik, maydanoz, beyaz biber, biberiye, ada çayı, hardal tanesi, keki otu, vanilya, ardıç, limon, melisa.
SALATALAR: Su teresi, acı marul, hindiba, atom marul, Frenk salatası, göbekli marul, radika, roka, roma salatası.
MANTARLAR: İstiridye mantarı, beyaz mantar, kestane mantarı, şiitake mantarı, dağ mantarı.
DENİZ MAHSULLERİ: Yılanbalığı, hamsi, istiridye, alabalık, çalı karidesi, büyük dil balığı, morina balığı, somon balığı, uskumru, midye, levrek, sardalya, mezgit, pisibalığı, tonbalığı, ahtapot, sudak balığı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır