12.06.2019 - Sağlık Portalı

Çocuk Depresyonu Nedir, Eğitimine Zararı Varmıdır?

Çocuk Depresyonu Nedir, Eğitimine Zararı Varmıdır?

Çocuk Depresyonu Nedir, Eğitimine Zararı Varmıdır?

* İnatçılık çocuklukta olabilir mi?
Evet çocukluk süresince bu inatçılık  periyodu sık yaşanır. Çocuk depresyonu için anneler bu durumu çoğunlukla takıntı olarak tanımlar. Benzerlerini arayan, benzer eşyalardan ayrılmayan çocuk, sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çoğunlukla oyun çağlarında karşımıza çıkar. Israr ile  tekrarlayan eylemleri ve ayrılamadıkları eşyaları olan çocuklar bulunmaktadır. Bu takıntıların hepsini bir çırpıda ruhi sorun olarak değerlendirmemek gerekir. Takvim yaşı ve ilerleme düzeyi içinde değerlendirilmeli. Çocuk depresyonunun o çocuk için taşımış olduğu anlamı kavramadan, bir patolojiden söz etmemek gerekir.

* Bir takıntının ruhsal hastalık anlamı taşıyıp taşımadığı nasıl anlaşılır?
Bir takıntı, hiçbir değişime uğramaksızın çok uzun süre devam ediyorsa,  yardım almak için, bir çocuk ruh sağlığı uzmanına başvurmak gerekir.

Çocuk Depresyonu

* Çocukları ‘neşeli’ olarak tanımlamak mümkün müdür? Acılarını nasıl tanıyabiliriz?
Çocuk demek neşe anlama gelir. Ancak bu çocukların acı çekmedikleri anlamına gelmez. Hem bedensel hem de ruhsal kayıp ve üzüntü ile karşılaşan çocuk, bu duygusunu öncelikle bedensel olarak ifade eder. Cevap alamadığı durumda ise, içine kapanık derin bir sessizliğe gömülür. Günümüzde, değişik yaş gruplarında, depresyona giren çocuklarla daha sık karşılaşıyoruz. Çocuk depresyonu, yetişkinlerin depresyonuna benzer özelliklerin yanı sıra, daha geniş bir çerçevede belirtiler sergiler.

* Çocuk depresyonu nasıl değerlendirilmelidir?
‘Çocuktur, geçer’ denmemeli. Süreklilik özelliği kazanmaya süregelen acı ve hüzünle karşılaştığımız zaman, hemen bir uzmana başvurmamız gerekir. Tedavinin ilk ayağı, bu duruma sebep olan olayın ortadan kaldırılması olmalı. Bazen negatif durumun ortadan kaldırılması tek başına tedavi edici olur. Bazen ilaç kullanımı gündeme gelebilir.

* Uyku problemi olan çocuk için nasıl bir yöntem uygulanmalı?
Okul dönemindeki bir çocuk yaklaşık 8 saat ve üzerinde bir süre uyur. Uyku düzeni yetişkininkine benzer durumdadır. En çok karşılaşılan uyku sebeplerinin altında, gece korkuları bulunur. Söz konusu korkunun çocukla konuşulması ve çözümlenmesi gereklidir. Açıklayıcı bilgilerin iletilmesi ve gerekir ise ev içinde düzenlemeler yapılması gerekir. Örnek olarak  gece lambası kullanmak gibi. Kaçınılması ihtiyaç duyulan, çocuk ile beraber yatmaktır. Bu kolaycı tutum çocuğu, bebeksiliğe itmekle eş anlamlı olacaktır. Anne ve babanın sergileyeceği ortak çaba sonucunda çözümlenmeyen bir uyku problemi, ailenin tüm bireylerinin uyku düzenini olumsuz tesirinde bırakır. Çocuk depresyonu göz ardı edilemeyecek kadar mühim bir sağlık sorunudur. be sebeple hemen yardım alınmalıdır.

* Eğitimi başarısız olan bir çocuk için, tatil nasıl değerlendirilmelidir?
Tatil, başarısı ne olursa olsun tüm çocuklar için ortak bir konudur. Çocuklarımız yarım dönem sonunda zihinsel olarak yorulmaktadır. Tatil kelime yapısına uygun olarak dinlenme ve eğlenme öncelikli olmalı. Bu sürecin içine, eksik olan akademik yeteneklere yönelik çalışmalar eklenebilir. Ancak bu çabalar ceza kavramını çağrıştırılmamalı. Ebeveynler dinlenme ve eğlenme konusunda çocuklara rehberlik yapmalı. Başlıca öneri okuma olmalıdır.

* İlk yarı yılı başarı ile tamamlamış bir çocuk için ne yapılmalı?
Ebeveynler hissettikleri duyguları, duydukları gururu çocukları ile paylaşmalı. Sözlü olarak belirtilmiş duyguyu fiziksel yakınlık ile uygulamalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır