23.10.2019 - Sağlık Portalı

Bebeği yüzüstü yatırmayın 

Bebeği yüzüstü yatırmayın 
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Bebeği yüzüstü yatırmayın

Üst üste yaşanan bebek ölümleri, nedeni tam olarak bilinmeyen ‘ani bebek ölümü sendromu’nu (ABÖS) bir kez daha gündeme getirdi. Halk arasında beşik ölümü olarak bilinen ‘ani bebek ölümü sendromu’ gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni. Bu ölümlere yol açan faktörler tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar, yüzüstü yatırılan bebeklerin sırtüstü yatırılanlara oranla yüksek risk altında olduğunu gösteriyor.

ANNELİK MESLEĞİ
Bebek ölümleri sendromunun yaşanmaması için, tüm çocuk sağlığı uzmanlarının elinden geldiğince ebeveynlere yardımcı olması gerektiğini belirten Dr. Köksal Binnetoğlu, ‘anneliğin öğrenilebilir bir meslek’ olduğunu vurguluyor. Bebeklerin çok kalın giydirilmesinin ve kundaklanmasının en sık yapılan yanlışlardan birisi olduğunu anlatan Dr. Binnetoğlu, bebeğin bulunduğu oda sıcaklığının 24 derece olmasını öneriyor. Binnetoğlu, doğru yatış pozisyonlarını ise şöyle aktarıyor: “Halk arasında kırkını çıkartmak diye bir yaklaşım var ki, bu da son derece yanlış. Bir kere bebeğin dış çevreyle teması çok önemli. Onu korumak adına, steril bir ortama mahkum etmek doğru değil. Sadece grip olan, kişilerin bebekten uzak durması hatta annenin bile maske ile emzirmesi öneriliyor. Çocuk beslendikten ve gazı çıkarıldıktan sonra eğer yüzüstü yatırıldıysa, annenin denetiminde olmalı. En ideal yatış pozisyonu, sırtüstü, hafif sağ ya da sola dönük olmasıdır. Gece emzirdikten sonra, özellikle yüzüstü yatırmak, hele bir de ağzında emzik bulundurmak çok tehlikelidir. Bu pozisyon, bebeğin boğulmasına yol açabilir.”

1 YAŞ ALTI RİSKLİ
Ani bebek ölümleri, 1 yaşın altındaki bebeklerde herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ve genelde bebek uykuda iken oluşan ölümlere verilen genel bir tanım. Ölüm nedeni otopsiye rağmen bilinmiyor. Erkek çocuklarda daha sık görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasında annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ve doğum sonrası bebek odasında sigara içilmesi ilk sırayı alıyor. Annenin ilk gebelik yaşının 20 yaş altında ve bakım konusunda bilinçsiz olması, erken doğan bebekler ani bebek ölümü açısından riskli kabul ediliyor. Ayrıca bebeğin kalabalık ya da sıcak ortamda uyuması ve enfeksiyonlar da ani bebek ölümlerinde önemli faktörler arasında bulunuyor.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır