25.10.2019 - Sağlık Portalı

Aynı Yağda İki Defa Kızartma Yapmayın

Aynı Yağda İki Defa Kızartma Yapmayın
Beslenme Uzmanı Profesör Doktor Bike Kocaoğlu, beslenme düzenini sağlıklı temellere oturtarak insanların kanserden nasıl korunabileceğinin tüyolarını verdi..
.

* Kanser ve diğer bazı kronik hastalıklardan korunabilmek için öncelikle bitkisel kaynaklı yiyeceklerin yararına inanalım. Türk mutfağının en önemli özelliği; hayvansal gıdalarla lezzetlendirilmiş bitkisel gıdalara yer vermesidir. Biz sağlıklı mutfağımızın gelenekleri içinde zaten bitkisel gıdalara çok yer veren bir toplumuz. Mutfağımızın en büyük iki özelliği; zeytinyağlı sebze yemekleri ve etli kıymalı sebze yemekleridir. Phenollerden çok zengin olan zeytinyağı ile pişirilmiş çok çeşitli sebze yemeklerini seviyoruz ve günlük beslenmemizde yer veriyoruz. Etli sebze yemeklerinde ağırlık sebzededir ve yağlı et miktarı azdır. Demek ki; beslenme alışkanlıklarımızda çok büyük değişiklikler yapmadan da sağlıklı beslenebiliriz.

* Her gün mümkünse bol bol sebze meyve yiyelim. C vitamininden zengin koyu yeşil yapraklı sebzelere, turunçgillere soframızda daha çok yer verelim. Sabah kahvaltısında domates, salatalık ve portakal, mandalina gibi bir meyve ya da meyve suyunu tercih edelim. Öğle ve akşam yemeklerinde muhakkak domates salatalık, yeşil yapraklı, lahanalı bir salata ve yanında karnabahar, lahana, pazı, yeşil biber ve akla gelebilecek her türlü sebze yemeğine yer verelim.

* Posalı yiyecekleri tercih edelim. Fazla rafine edilmiş beyaz unlu gıdalardan kaçınalım. Kepekli ekmek temel ekmeğimiz olsun. Aynı zamanda bezelye, nohut, mercimeğin de önemli ölçüde posa sağladığı unutulmamalı.

* Yağı azaltalım. Kızartmaları ve diğer yağlı yiyecekleri ya tamamen kaldıralım ya da çok çok azaltalım. Aynı yağda iki defa kızartma yapmayalım.

* Çok çeşitli yiyecekleri birlikte tüketelim. Tek taraflı bir beslenme şeklinden uzak duralım.

* Gözde sebzeler arasında bulunan; karnabahar, lahana, pazı, brokoli, koyu yeşil renkli otlara beslenmemizde daha çok yer verelim.

* Polyfenol içeren siyah ve yeşil çay ile fenollerden zengin olan zeytin ve zeytinyağı koruyucu etkisi fazla olan yiyeceklerdir.

* Sarmısak, soğan, pırasa gibi sülfitler bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücutta kansere yol açan bazı maddelerin yapılmasını yavaşlatabiliyorlar.

* Günlük beslenme alışkanlıklarımızı bu prensipler doğrultusunda yeniden düzenleyerek daha sağlıklı bir yaşama ‘merhaba’ diyelim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır