09.06.2019 - Sağlık Portalı

Göz Hastalıkları Belirtileri Nedir?

Göz Hastalıkları Belirtileri Nedir?

Göz Hastalıkları Belirtileri Nedir?

Göz bozuklukları çeşitli baş ağrılarına sebep olabiliyor. Ensedeki ağrı hipermetropa, alın ağrısı ise miyop olabileceği anlamına gelebilir… Göz tansiyonunun oluşturduğu ağrı da çoğunlukla apandisit sancısına benzetilebiliyor.

Florance Nightingale Göz Hastalıkları Direktörü Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, baş ağrısı çeken kişilerin birinci adım olarak göz doktoruna gitmesini  tavsiye ediyor. Arkasından sinüzit şüphesi için kulak burun boğaz uzmanına, sonrasında izleyeceği yolu göstermeye gore nöroloğa başvurulabileceğini konu alıyor. Bahçecioğlu, göz çevresini kaplayan baş ağrısı ile ilgili sorularımızı cevapladı.

* Ne tip baş ağrıları göz hastalıklarından kaynaklanır? Göz problemlerinden meydana gelen baş ağrıları bir çok vakit göz çevresini kapsamakla birlikte, alından enseye kadar içeren ağrılar da bizlere göz hastalıkları mevzusunda ipucu verir. sürekli, hafifçe şiddetli baş ağrılarının yanı sıra tüm vücudu etkileyen, hastayı kusturacak kadar şiddetli olan ağrılar içeren bir tablo da karşımıza çıkabilir. kimi göz kökenli ağrılar o denli şiddetlenir ki, hastanelerin acilinde bu hastalara akut apandisit teşhisi dahi konulabilir. Akut göz tansiyonunda oluşan bu şikayetler göz doktoru tarafınca kolaylıkla teşhis edilebilir.

Göz Hastalıkları Belirtileri Nedir?

40 YAŞ ÜZERİ RİSK ALTINDA
* Göz hastalıkları için en büyük ağrıyı akut göz tansiyonu mu yaratır? Her yaştaki hastada görebileceğimiz akut göz tansiyonu şiddetli bir şekilde ağrı oluşturabilir. Apandisit ağrısından, mide bağırsak hastalığına, beyin tümörüne kadar pek oldukca hastalığı çağrıştırabilir. Ağrılar birden bastırır ve sertliği artarak devam eder, hasta o denli dayanılmaz bir ağrı çeker ki, ne olursa olsun hastaneye başvurur. umumi anlamda gözbebeği büyüdüğünde özetlemek gerekirse; karanlıkta sözgelişi yatmak üzereyken ortaya çıkar. Uyku halinde iken dahi uyandırır. Akut göz tansiyonu olan hastanın çektiği ağrı sebebi ile doktora gitmeme olasılığı doğrusu yoktur. Göz tansiyonu göz hastalıkları içinde akut glokom fazla gözükmez. Onun daha çok görünen formu ‘kronik göz tansiyonu’nda ise, ağrı olmaması hastalığın sinsi gelişmesine neden olur. Bu nedenle akut göz tansiyonundaki ağrılar hastanın işine yarar ve tedavinin bir an önce başlamasına sebep olur. Kronik göz tansiyonunda, baş ağrısı görülmediği için senelerce ilerleyen hastalık, körlüğe götürür. Kurnaz ilerleyen kronik göz tansiyonu 40 yaşlarının üstündeki her on kişiden birinde görülebilir. Dünya sıhhat Örgütü’nün verilerine gore geri kalmış ülkelerin körlük ana sebeplerinden önde gelen kronik göz tansiyonu baş ağrısına yol açmadığı için aslen oldukca daha tehlikelidir. Akut göz tansiyonu ise, yarattığı baş ağrısı sebebi ile körlükle neticelenmeden tedavi imkanı sağlar. be sebeple, göz tansiyonunda baş ağrısı önemli bir ipucudur.

* Göz ağrıları en fazlaca hangi hastalıklarla karıştırılıyor? Göz hastalıklarından kaynaklanmayan, göz çevresini kapsayan ağrıların başlıca sebebi sinüzittir. Bu ağrıları göz hastalıklarından ayrılan en önemli unsur pozisyona gore ağrının değişip değişmediğidir. Sinüzit nedeni ile göz çevresi ağrıyan hastalar baş pozisyonlarını değiştirdiklerinde, o pozisyona uyan ağrı yer değiştirir. sorun; başlarını öne eğip bacaklarının arasına aldıklarında ağrının sertliği artar ve ağrı noktası yukarı hareket ederse, bu sinüzit emaresidir. Gözden kaynaklı baş ağrıları ise sabittir ve baş hareketiyle sertliğini değiştirmez.

Ağrı kesici işe yarar mı?

Belli bir süre için ağrı kesici gözdeki kırma kusurundan meydana gelen ağrıları geçirir. Bu hastaların bir çok bir-iki saatlik rahatlamanın arkasından, ağrı gene başladığı için sürekli ağrı kesici kullanmaya adım atar. Oysa, bu hastaların tutumu sırtına bıçak saplanmış bir kişinin ağrı kesici ile acısını geçirmeye çalışmasına benzer. Kırma kusurundan meydana gelen baş ağrıları bir tek uygun bir gözlükle düzelir. kafa ağrısı durumunda detaylı göz muayenesi şarttır.

GÖZ HASTALIKLARI

Ur gözü bozabilir

* Beyin tümörü ile göz kökenli baş ağrısı birbirine karışır mı?
Ağrı şekli aslına bakarsak birbirine benzer. İkisinde de sürekli bir ağrı olabilir. Tümörler göz problemlerine sebep olabilir. Çift görme, belirli bir kısmı görememe, sağ tarafı görüp sol tarafı görememe benzer biçimde emareler izah edebilir. Göz doktoru tarafınca bunların ayrımı rahatlıkla yapılabilir. Göz muayenesiyle beyin tümörü saptanabilir. Göz dibinden gözün arkasına bakılırken bir nevi beyin içi incelenir.

Göz Hastalıkları tanılarında bilgisayar suçlu değil!

* Kırma kusurlarından meydana gelen göz hastalıklarının emareleri nedir?
Buradaki en önemli ipucu; iş yaptıkça artan şiddette baş ve ense ağrısı, yanı sıra ona birlikte rol alan mide bulantısıdır. sorun; iki sayfa okuduğunuzda ağrınızın sertliği 5’ken, 20 sayfa okuduğunuzda sertlik 20’ye yükseliyorsa, gözde mesele var anlamına gelir. Burada en şanssız grup sırasıyla; hipermetropastimat, hipermetrop, miyopastimat minimum da miyoptur. Hipermetroplar, aslen ne yakını ne de uzağı net göremezler. Yakındaki bir cismi görebilmek için daha oldukça adale kullanmak zorundalar. Bu da ense ve baş ağrısı yapar. Miyoplar ise, yakını iyi görebildiklerinden uzağa gözlerini kısarak bakar, göz çevresinde ve başın ön kısmında ağrıyı hissederler.

* Bilgisayar gözü bozar mı?
Halkın bilgisayar ve televizyona karşı edinmiş olduğu bu yanlış data aslen göz hastalıklarının teşhisinde işimize yarar. Bilgisayar kullanımı insanların gözlerini bozmaz, mevcut olan ve o saate kadar bilmedikleri kırma kusurlarının, şikayetlerle ortaya çıkmasına olur ve göz doktoruna giderler. be sebeple, bilgisayarı oldukca kullanıp ya da televizyonu oldukca seyredip göz ağrısından yakınma edenler, mini bir testten geçmiş olurlar. bütün bu tarz şeyleri yaptıkları halde hiçbir baş ağrısı çekmeyenler de göz hastalıkları olmadığını bilsinler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır